MATERIAŁY DODATKOWE

Wioska Hinalug

Opis: Materiał dodatkowy dla nauczyciela do scenariusza "Przystanek: Hinalug" - wiadomości dot. miejscowości Hinalug (M3.I.1)

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Beata Sześniak-Piwowarska



Wioska Hinalug


Hinalug, Hinalig (az. Xınalıq) to najwyżej położona wioska w Azerbejdżanie. Znajduje się na północy kraju, 50 km od miasta Quba, na wysokości ponad 2300 m n.p.m. w masywie Wielkiego Kaukazu. Obecnie liczy około 300 domów, z czego około 100 jest zamieszkałych. Mieszka tu ponad 1000 osób. Miejscowość jest znana z charakterystycznej zabudowy – jednopokojowe domy wznoszone były z kamieni rzecznych i pokryte płaskimi dachami z otworem pozwalającym na wpadanie światła i wydostawanie się dymu. Domy są zbudowane tak blisko siebie, że praktycznie nie ma ulic, czy placów, które je oddzielają. Dachy domów na niższych poziomach są jednocześnie podwórkami dla domów powyżej.

Przez setki lat wioska była izolowana od innych miejscowości, a jej mieszkańcy posługiwali się własnym językiem.


Wioska Hinalug, źródło: http://www.flickr.com/photos/claireataiwan/3913644976/

Kilka lat temu w Hinalug wybudowano nowoczesną szkołę i otwarto drogę asfaltową do miasta Quba. Wioska jest zachwalana w przewodnikach turystycznych, jako miejsce niezwykłe, magiczne i jeden z najbardziej ekscytujących punktów wycieczki do Azerbejdżanu. Wszystkie te zmiany pozwalają na łatwiejszy dostęp komunikacyjny oraz stymulują rozwój gospodarczy i turystyczny. Turystyka i rozwój lokalny są mile widziane i pozwalają na tworzenie nowych źródeł przychodów dla wsi, jednak istnieje obawa o zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca. W trosce o zachowanie unikalności i walorów historycznych Hinalug, w 2008 r wioska została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych miejsc, które należy poddać szczególnej ochronie1.

Opracowano na podstawie:
http://www.wmf.org/project/khinalyg-village
http://en.wikipedia.org/wiki/Khinalug
Literatura:
  • Wojciech Górecki, Planeta Kaukaz, Warszawa–Poznań 2002, Wołowiec 2010 – książka zawiera m.in. reportaż pt. „Hinalug”
  • Wojciech Górecki, Toast za przodków, Wołowiec 2010 – książka zawiera reportaż pt. „Hinalug. Koniec historii” – w którym autor opisał jakie dalsze zmiany zaszły w Hinalug.

1World Monuments Fund\'s Watch List of the 100 Most Endangered Sites