JAK KORZYSTAĆ Z PORTALU?


„E-globalna” to modułowy elektroniczny podręcznik edukacji globalnej. Znajdują się tu zasoby takie jak scenariusze, materiały dodatkowe i wizualne dostępne na otwartych licencjach. Podręcznik w szczególny sposób kierujemy do nauczycielek i nauczycieli, pracujących w szkole, ale mogą z niego korzystać wszystkie osoby prowadzące zajęcia edukacyjne.

Jeśli szukasz sposobu na poprowadzenie zajęć z edukacji globalnej, to nasz e-podręcznik jest właśnie dla Ciebie.

<

W bazie E-globalna.edu.pl udostępniamy dziesiątki materiałów, opracowanych z myślą o różnych poziomach edukacyjnych i przedmiotach, dotyczących różnych regionów geograficznych czy obszarów tematycznych. Znajdziesz wśród nich scenariusze zajęć, ćwiczenia, gry, karty pracy, materiały wizualne, z których możesz skomponować Twój unikatowy zestaw – podręcznik odpowiadający zaplanowanym przez Ciebie zajęciom.

Na stronie głównej widzisz całą listę dostępnych modułów, wyświetlaną po 9 elementów na ekranie. Aby ograniczyć listę materiałów do interesujących Cię zasobów, możesz korzystać z lewego panelu:
  • wyszukiwarki, w której wpiszesz interesujące Cię słowa kluczowe,
  • listy typów materiałów, wybierając ten, który jest Ci potrzebny,
  • listy kategorii wybierając po kolei etap edukacyjny, przedmiot, obszar tematyczny itd.
Każdy materiał ma swój tytuł oraz krótki opis pozwalający szybkie zorientowanie się czego dany moduł dotyczy.

Przygotowanie podręcznika krok po kroku:
1. Podstawowym narzędziem, które pozwala na wybór materiałów jest lista modułów. Domyślnie wyświetla się 9 modułów na jednej stronie. Aby zobaczyć pozostałe kliknij „następny ekran”.
2. Każdy moduł ma swój tytuł oraz krótki opis pozwalający szybkie zorientowanie się czego dany moduł dotyczy.
3. Podgląd każdego modułu umożliwia wybór polecenia „zobacz materiał” (ikona lupy).
4. Jeśli przeglądany materiał uznasz za przydatny, to kliknij „Dodaj do schowka” (ikona zakładki). Po wybraniu pierwszego modułu liczba modułów w schowku (widoczna w górnym menu) zmieni się z „0” na „1”.
5. Po wybraniu kolejnych modułów przejdź do schowka (Przycisk „Schowek” w górnym menu) i wybierz polecenie „Zapisz zawartość schowka jako nowy podręcznik”, następnie wpisz tytuł zestawu, wybierz dla niego okładkę i wybierz „Zapisz podręcznik”.
6. Możesz teraz przejść do części „Twoje podręczniki” (przycisk w górnym menu), gdzie znajdziesz stworzony przez siebie zestaw w pliku PDF. Możesz go pobrać lub od razu wydrukować.
7. W dowolnym momencie możesz wrócić listy wybranych przez siebie modułów i dokonać jej modyfikacji (usunięcie modułów, zmiana kolejności, dodanie kolejnych).

Możesz także korzystać z modułów bez układania ich w zestawy - wybierz dogodny dla Ciebie sposób pracy.

Przeglądając materiały pamiętaj, że wiele scenariuszy posiada materiały dodatkowe, które znajdują się w osobnych modułach - upewnij się, że masz komplet materiałów do przeprowadzenia zajęć.


ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
1. Planuję przeprowadzenie z moimi uczniami zajęć na temat praw człowieka. Potrzebne mi są materiały na lekcje z odniesieniem do podstawy programowej.
Przy każdym z zamieszczonych w „e-Globalnej” zasobów zamieściliśmy odniesienie do obowiązującej podstawy programowej nauczania. Jeśli zatem chcesz uczyć o prawach człowieka lub w ogóle uczyć edukacji globalnej i realizować podstawę programową, to możesz mieć pewność, że materiały z naszej strony będą dla Ciebie przydatne.

2. Widzę, że wszystkie udostępnione treści „można wykorzystywać zgodnie z licencją Creative Commons Uznanie autorstwa- 3.0 Polska”. Co to oznacza w praktyce?
Prawo autorskie stwarza liczne możliwości wykorzystywania utworów w celach edukacyjnych. Jeżeli chcesz skorzystać z tych materiałów w ramach lekcji ze swoimi uczniami, to możesz to zrobić bez żadnego problemu. Jeśli natomiast chcesz nasze zasoby rozpowszechniać poza szkołą albo w jakiś sposób je modyfikować, to też jest to możliwe, ale po spełnieniu kilku prostych warunków opisanych w tekście wspomnianej licencji.

3. Czy poza tworzeniem bazy materiałów edukacyjnych Fundacja Edukacja dla Demokracji prowadzi także inne działania dotyczące edukacji globalnej?
Tak, zapraszamy na naszą stronę internetową oraz nasz profil na Facebooku.