MATERIAŁY DODATKOWE

Poznajemy wybrane państwo Azji Środkowej – Tadżykistan

Opis: Materiał dodatkowy dla nauczyciela do scenariusza dla klas I-III "Poznajemy wybrane państwo Azji Środkowej – Tadżykistan"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Martyna Kwiatkowska, Bożena Kwiatkowska



Poznajemy wybrane państwo Azji Środkowej – Tadżykistan

Tadżykistan leży w Azji środkowej. Nie ma dostępu do morza. Niemal całą jego powierzchnię zajmują góry. Ponad połowa terytorium leży powyżej 3000 m n.p.m. Centralną część kraju zajmują góry. Północną część kraju stanowi urodzajna Kotlina Fergańska. Granica z Afganistanem biegnie wzdłuż rzek Pandż i Amu-daria. Przepływające przez kraj Amu-daria i Syr-daria zasilane są w dużej mierze wodą pochodzącą z topnienia śniegu w górach Kirgistanu i Tadżykistanu. Klimat kontynentalny, wybitnie suchy. Temperatury zróżnicowane w zależności od wysokości terenu. W Tadżykistanie zdarzają się trzęsienia ziemi.

Symbolika flagi: Korona reprezentuje Tadżyków, których nazwa pochodzi od słowa tajvar, znaczącego ukoronowani. Siedem gwiazd umieszczono na fladze ze względu na to, że w tradycji tadżyckiej słowo "siedem" jest symbolem perfekcji i szczęścia. Barwy symbolizują słońce i zwycięstwo (czerwona), czystość, bawełnę i ośnieżone szczyty (biała) oraz islam i szczodrość natury (zielona).

Godło Tadżykistanu zawiera w centralnym miejscu wyobrażenie stylizowanej korony i półokręgu z siedmiu gwiazd; całość na tle promieni słońca, wyłaniającego się zza pokrytych śniegiem gór. Wizerunek ten otoczony jest dwoma wieńcami. Prawy wieniec składa się z kłosów pszenicy, zaś lewy - z gałązek bawełny z otwartymi torebkami nasiennymi. Wieńce te przejęte są w niezmienionej formie z godła Tadżyckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
Oba wieńce przepasane są trójkolorową wstęgą w barwach narodowych Tadżykistanu. Przed nimi, w dolnej części godła, znajduje się otwarta książka na podstawce.

Załącznik nr 1 - mapa konturowa Tadżykistanu


Załącznik nr 2 - flaga Tadżykistanu


Załącznik nr 3 - godło Tadżykistanu