MATERIAŁY DODATKOWE

Zmiany klimatu a prawa człowieka

Opis: Załącznik nr 1 do scenariusza "Zmiany klimatu a prawa człowieka".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Scenariusz pochodzi z książki Nie podgrzewaj atmosfery. Materiały dla nauczycieli, wyd. ODE Źródła, Łódź 2009



DANE DO MAPY MYŚLI NA TEMAT SKUTKÓW ZMIAN KLIMATU

1. Podnoszący się poziom mórz zwiększy ryzyko śmierci i obrażeń spowodowanych podtopieniami. Nawet do 20% światowej populacji mieszka w dorzeczach, gdzie do lat 80. XXI w. może znacznie wzrosnąć zagrożenie powodziowe.
2. W niektórych częściach Azji bezpieczeństwo żywnościowe będzie zagrożone z powodu deficytu wody i coraz wyższych temperatur. W Azji Środkowej i Południowej plony mogą do 2050 r. ulec obniżeniu nawet o 30%.
3. W Afryce zmniejszająca się powierzchnia gruntów ornych, krótsze okresy wegetacyjne oraz niższe plony doprowadzą do zwiększenia problemu niedożywienia. W niektórych krajach plony z upraw nawadnianych przez opady atmosferyczne mogą już w 2020 r. ulec obniżeniu o 50%.
4. Do 2020 r. od 75 do 250 milionów ludzi w Afryce może stanąć w obliczu jeszcze poważniejszych niedostatków wody spowodowanych zmianami klimatu. Zmniejszony spływ wody z lodowców górskich może dotknąć nawet miliard mieszkańców Azji do lat 50. XXI w.
5. Przewiduje się, że na niewielkich wyspach podniesienie poziomu mórz spowoduje wzmożone podtapianie terenów, wzrost liczby sztormów oraz erozję, co stanowi zagrożenie dla niezbędnej infrastruktury, osad oraz instalacji wspierających egzystencję społeczności wyspiarskich.
6. Fale upałów mogą doprowadzić do większej ilości zgonów wśród osób starszych i przewlekle chorych, dzieci oraz osób odizolowanych społecznie. Wywołana zmianami klimatu fala upałów, która nawiedziła Europę w 2003 r., spowodowała 35 tys. dodatkowych zgonów.
8. Nasilające się powodzie i susze doprowadzą do zwiększenia liczby przypadków biegunki i cholery. Szacuje się, że ponad 150 tys. ludzi umiera obecnie co roku z powodu biegunki, malarii i niedożywienia spowodowanych zmianami klimatu.
7. Istnieje możliwość, że do 2020 r. na skutek przyszłych zmian klimatu blisko 50 milionów ludzi stanie w obliczu groźby głodu, a do 2050 r. czeka to kolejne 132 miliony ludzi.
9. Do lat 80. XXI w. kolejne miliony ludzi staną w obliczu zagrożenia corocznymi powodziami, spowodowanymi podniesieniem poziomu mórz, przede wszystkim w deltach wielkich rzek w Azji i Afryce.
10. Wskutek zmian temperatury niektóre choroby zakaźne będą w stanie rozprzestrzeniać się na nowych obszarach. Zgodnie z szacunkami od 220 do 400 milionów więcej ludzi stanie w obliczu zagrożenia malarią. Ocenia się, że do 2085 r. z powodu zmian klimatu 3,5 miliarda ludzi będzie zagrożonych dengą (śmiertelna wirusowa choroba odzwierzęca występująca u ludzi i niektórych małp).
11. Około 20-30% dotychczas opisanych gatunków roślin i zwierząt może być w większym stopniu zagrożone wyginięciem, jeśli średnia temperatura na świecie wzrośnie o więcej niż 1,5-2,5°C. Blaknięcie koralowców i erozja wybrzeża wywrze wpływ na zasoby rybne, które obecnie są podstawowym źródłem białka zwierzęcego dla miliarda ludzi.
12. W następnym dziesięcioleciu nawet 175 milionów dzieci rocznie może paść ofiarą różnych chorób spowodowanych zmianami klimatu. Skutki tych chorób mogą utrzymywać się przez całe życie: w Nigrze, wśród dzieci w wieku do trzech lat, które urodziły się w roku powodzi i zostały w jej wyniku poszkodowane, prawdopodobieństwo skarłowacenia z powodu drastycznych niedoborów żywieniowych wynosi 72%.
13. Z powodu zmian środowiskowych na całym świecie już w 2010 r. może pojawić się nawet 50 milionów uchodźców i wysiedleńców, z czego większość stanowić będą kobiety i dzieci.
14. Nasili się problem niedożywienia wśród dzieci, co będzie miało katastrofalne skutki dla perspektyw wzrostu i rozwoju milionów młodych ludzi.
15. Zwiększy się liczba zgonów, chorób i obrażeń z powodu rosnącej częstotliwości i intensywności fal upałów, powodzi, burz, pożarów i susz.