MATERIAŁY DODATKOWE

Mniej kupujemy – nie marnujemy

Opis: Karta pracy "Rodzina Południowych" - materiał dodatkowy dla scenariusza dla gimnazjum ukazującego uczniom zależności między oszczędzaniem żywności w Polsce a sytuacją w krajach Południa.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Joanna Góral-Wojtalik, Gabriela Lipska-Badoti, Dorota Moran



Grupa 3 – Rodzina Południowych
Waszym zadaniem jest przedstawienie opinii z punktu widzenia mieszkańców krajów Południa. Wypowiedź nie powinna przekroczyć 3 minut. Uwzględnijcie nastę- pujące fakty.

Kraje bogatej Północy potrzebują coraz więcej pól uprawnych, więc kupują lub wy- dzierżawiają pola w krajach globalnego Południa. Żywność eksportowana jest do krajów bogatych, a ludność krajów Południa ma mniej ziemi do uprawy na własne potrzeby. To zagraża suwerenności żywnościowej w tych krajach. Na przykład, w Kenii wielu rolników straciło swoje pola uprawne, ponieważ rząd sprzedał je firmie amerykańskiej.

Wzrost cen żywności na rynkach światowych spowodowany jest zwiększonym zapotrzebowaniem krajów Północy. Boleśnie odczuwają to mieszkańcy krajów Połu- dnia, gdyż nie mogą sobie pozwolić na zakup jedzenia po wyższych cenach. Skut- kiem tego jest niedożywienie, a nawet głód w krajach najbiedniejszych.

Foulematou Camara, wiceprzewodnicząca organizacji rolniczej z Gwinei, powie- działa podczas seminarium zorganizowanym w Warszawie przez Polską Zieloną Sieć: „Produkcja żywności zajmuje centralne miejsce w gospodarce Gwinei. Rolnicy z kra- jów afrykańskich bronią swoich interesów, próbują naciskać na władze państwowe, aby bardziej wspierały rolnictwo. Ale pomóc w eliminacji biedy może też nawiązanie współpracy pomiędzy Północą a Południem. Chcemy, aby polityka Unii Europejskiej była bardziej przyjazna dla rolników w Afryce”.