MATERIAŁY DODATKOWE

Mniej kupujemy – nie marnujemy

Opis: Karta pracy "Profesor Gospodarka" - materiał dodatkowy dla scenariusza dla gimnazjum ukazującego uczniom zależności między oszczędzaniem żywności w Polsce a sytuacją w krajach Południa.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Joanna Góral-Wojtalik, Gabriela Lipska-Badoti, Dorota Moran



Grupa 2 – Profesor Gospodarka

Waszym zadaniem jest przedstawienie opinii Profesora Gospodarki. Wypowiedź nie powinna przekroczyć 3 minut. Uwzględnijcie następujące fakty.

Gospodarki krajów Południa opierają się w dużym stopniu na wydobyciu surow- ców i produkcji żywności. Kraje te eksportują towary nieprzetworzone do krajów bo- gatych, gdzie zapotrzebowanie na surowce wciąż rośnie. Eksport takich towarów jak kukurydza, soja, ziarna kakao czy ropa przynosi znacznie mniejsze zyski niż eksport elektroniki, samochodów czy choćby przetworzonych artykułów spożywczych, np. gotowej kawy. Kraje ubogie eksportują surowce, gdyż nie mają środków na inwesto- wanie w rozwój własnego przemysłu i przetwórstwa.

Zwiększona konsumpcja w krajach Północy powoduje wzrost cen żywności na rynkach światowych. Ludzie ubodzy w krajach Południa nie mogą pozwolić sobie na zakup jedzenia po wyższych cenach. Wielu z nich cierpi na głód lub niedożywienie.

Poprzedni premier Wielkiej Brytanii powiedział przed spotkaniem przywódców państw najbogatszych: „Będziemy dyskutowali jak możemy pomóc Afryce uświadomić i wyzwolić jej wielki potencjał jako producenta żywności, ale jeśli chcemy obniżyć ceny żywności musimy zwalczyć marnowanie jedzenia na dużą skalę we własnych krajach”.