MATERIAŁY WIZUALNE

Elektryczność, elektryfikacja, ekonomia

Opis: Tekst i materiały wizualne do scenariusza "Dostęp do energii elektrycznej"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Autor tekstu: Robert Szczęsny Autorka fotografii i filmu: Martyna KwiatkowskaElektryczność, elektryfikacja, ekonomia


Większości z nas wydaje się, że elektryfikacja to proces, który zakończył się w połowie XX wieku. Tymczasem blisko 1,5 miliarda ludzi na świecie pozbawionych jest dostępu do energii elektrycznej, a kolejny miliard stanowią osoby, które korzystają z niej nieregularnie. Oznacza to dla nich nie tylko wiele codziennych trudności z jakimi przychodzi się zderzyć osobom jej pozbawionym (brak lodówki, ciepłej wody w kranach czy w ogóle bieżącej wody w domach). Z elektrycznością związana jest bowiem cała gospodarka i życie kraju, a niedobór energii stwarza w tej sytuacji zamknięty krąg – zmniejsza szansę na rozwój kraju i poprawę jakości życia konkretnych mieszkańców.

W Tadżykistanie niedostateczny poziom produkcji energii stanowi jeden z kluczowych problemów kraju. Mimo ogromnego potencjału hydroenergetycznego (ok. 300 mld kWh rocznie) oraz bardzo dobrych warunków do korzystania z baterii słonecznych (w wielu regionach liczba słonecznych dni w roku przekracza 300) problem ten nie może zostać rozwiązany. Przyczyną jest zarówno brak środków na sfinansowanie budowy wystarczającej liczby elektrowni (te, które są obecnie budowane, powstają dzięki współpracy z zagranicznymi inwestorami) czy zakupu baterii słonecznych przez mieszkańców, jak i przyczyny obiektywne – w sezonie zimowym prędkość przepływu wód maleje, a wraz z tym spada produkcja energii.