MATERIAŁY DODATKOWE

Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej

Opis: Załącznik i karta pracy nr 1 - do scenariusza "Społeczność lokalna w Polsce i Azji Centralnej"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Martyna Kwiatkowska, Bożena Kwiatkowska



Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej

Klub Kobiet, Apon

Opowiada: Dzhumagul Tursunowa
Działamy od 2003 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego wiele kobiet straciło pracę. W latach 90-tych była u nas wojna domowa. Musiałyśmy same wymyślić sposób na zarabianie na życie.
Nasz Klub nazywa się „Kunduz momo” (w języku uzbeckim: księżyc dnia). Obecnie mamy 60 członkiń zrzeszonych w grupach: Mohinur Shabnam (w języku tadżyckim: rosa w świetle księżyca) , Gulzoda (w języku tadżyckim: narodzona w kwiecie), Muhlisa (w języku tadżyckim: adorator) i Intizor (w języku tadżyckim: oczekiwanie).
Początkowo było nas trzydzieści. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłyśmy po stworzeniu klubu, była zbiórka pieniędzy od członkiń. Każda kobieta przekazała do budżetu 5 somoni. Zebrane pieniądze, w formie kredytu, przekazałyśmy miejscowym przedsiębiorcom. Odsetki od kredytu przeznaczyłyśmy na rozwój klubu. „Miejscowi przedsiębiorcy” to kobiety, które handlują na rynku.
Zainwestowałyśmy również w ziemię. Na pięciu akrach ziemi posadziłyśmy topole. Po kilku latach sprzedałyśmy drewno, a zarobione pieniądze zasiliły budżet klubu.
Liczba członkiń ciągle rośnie. Pracujemy i zarabiamy. Dyrektorka oraz księgowa naszego klubu co miesiąc przedstawiają sprawozdanie finansowe, dzięki czemu nie ma żadnych konfliktów. Wszystko jest bardzo przejrzyste.
Nasz Klub ma swój budżet. Każda grupa zarabia pieniądze i część swoich dochodów oddaje do głównego budżetu. Wspólne pieniądze przeznaczamy m.in. na pomoc najbiedniejszym, organizowanie przyjęć okolicznościowych, prezenty z okazji różnych świąt.
Część kobiet z naszego klubu zajmuje się wyrabianiem przędzy. Z przędzy robią na drutach skarpetki. Inne wyszywają stroje kobiece. Do wyszywania używają specjalnej maszyny, zwanej „hafciarką komputerową”. Maszyna wyszywa haft, kobiety ręcznie przyszywają koraliki i cekiny. Jest jeszcze grupa, która w sezonie letnim zajmuje się skupem moreli, suszeniem i sprzedażą suszonych owoców.




Członkinie Klubu Kobiet w miejscowości Apon. Spotkanie w dniu 29 maja 2012 roku


Prezeska Klubu Kobiet „Kunduz momo”
Karta pracy
1. Podaj czynniki, które zmusiły kobiety do szukania pracy.
2. Podaj, ile osób działało w klubie na początku jego działalności, a ile obecnie.
3. Wypisz pomysły kobiet na zarabianie pieniędzy.
4. Omów, w jaki sposób wykorzystywane są pieniądze zarobione przez klub.
5. Uzasadnij, że działalność klubu umacnia odpowiedzialność za siebie w powiązaniu z odpowiedzialnością za innych.
6. Przedstaw argumenty przemawiające za wykorzystaniem pomysłu kobiet z Apponu w Twoim najbliższym otoczeniu.