MATERIAŁY DODATKOWE

Kim są współcześni sachemowie? O turystyce we współczesnym reportażu.

Opis: Załącznik nr 2 - Fragment reportażu: „Ucieczka od codzienności” (cz. II). Materiały dodatkowe do scenariusza zajęć języka polskiego dla gimnazjum poruszającego temat odpowiedzialnej turystyki.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Jadwiga Jarosz



„Ucieczka od codzienności” (cz. II )

Zapotrzebowanie turystów na kulturę i tradycję innych (nieważne, czy będą to Masajowie w Kenii, Majowie w Meksyku, lud Akha
w Tajlandii czy Hmongowie w Wietnamie) stawia wysokie wymagania ludziom, których odwiedzamy. To, czy im zapłacimy, uzależnione jest od tego, czy uznamy ich za malowniczych, autentycznych i nieskażonych cywilizacją. W dniu, w którym Mao oprowadzająca turystów po wietnamskim Sa Pa kupi sobie antenę satelitarną, samochód, lodówkę z zamrażarką lub po prostu inne ubrania, turyści zaczną mieć problem. Przestanie być autentyczna, a jako obiekt zdjęć – atrakcyjna. Konsumujemy nie tylko jej kulturę i tradycje, konsumujemy również jej biedę. Ona musi być biedna dla nas.

(…)

- Życie na Zachodzie jest coraz bardziej skomercjalizowane, a my coraz bardziej wyobcowani. Mam wrażenie, że przyglądając się innym sposobom życia, chcemy dotknąć czegoś pierwotnego. Problem w tym, że nie widzimy w tubylcach prawdziwych ludzi. Są tylko elementem scenerii naszych wakacji. Oglądamy ich, robimy im zdjęcia, patrzymy, jak wykonują tradycyjne tańce. Zupełnie jakbyśmy byli w zoo.

Źródło: Dielemans Jennie, „Ucieczka od codzienności” w: Witajcie w raju (…), s. 92-94, © Wydawnictwo Czarne.