MATERIAŁY DODATKOWE

Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej

Opis: Załącznik i karta pracy nr 2 - do scenariusza "Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Martyna Kwiatkowska, Bożena Kwiatkowska



Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej


Klub Kobiet, Marchamat

Opowiadają członkinie klubu:
Nasz klub nazywa się tak samo, jak kiszlak (wioska), w którym mieszkamy – Marchamat. Klub istnieje od 2003 roku. Swoją działalność rozpoczęłyśmy dzięki wsparciu, jakie otrzymałyśmy od organizacji Stowarzyszenie Naukowo-Technicznej Inteligencji Tadżykistanu oraz Fundacji Edukacja dla Demokracji z Polski. Powierzono nam kaczki indyjskie, barany i krowy. Pierwszą krowę dostała Tukhtaczon z rodziną. W tej chwili w naszym klubie mamy 7 krów.
Dzięki temu, że mamy krowy, zajęłyśmy się produkcją wyrobów mlecznych. Nasze wyroby sprzedajemy na miejscowym bazarze. Zarobione pieniądze składamy do wspólnej kasy. Pieniądze wydajemy na pomoc samotnym matkom, członkiniom klubu, które organizują przyjęcia weselne swoich dzieci, pomagamy również weteranom wojennym.
Rodzina, która dostaje krowę ma obowiązek opiekować się nią. Kiedy w ciągu roku krowa ocieli się, cielak zostaje przekazany innej rodzinie.
Rodzina Tuchtaczon Mirzoachmedowej poprawiła swoją sytuację finansową dzięki sprzedaży wyrobów mlecznych na miejscowym bazarze.
W chwili obecnej mamy 17 członkiń. Najmłodsza ma 25 lat, najstarsza – 65. Członkinią naszego klubu może zostać kobieta, która ma jakiś fach w ręku, jest pracowita i obowiązkowa. Nie ma znaczenia czy jest nauczycielką, kołchoźnicą, emerytką czy osobą bezrobotną. Najważniejsze, żeby chciała i umiała coś robić.
Poza hodowlą zwierząt i wyrobem mlecznych produktów zajmujemy się również zbiorem bawełny. W przyszłości chcemy zająć się sadownictwem.



Z wizytą w Klubie Marchamat. Na zdjęciu członkinie klubu: Siedzą (tył z lewej): Haydarkulova Laylo, Ismadiarova Nasiba, Mirzaahmedova Ravshanoy, przód: Mirzaahmedova Tuhtajon, Bobomatova Shazada

Karta pracy:
1. Podaj nazwy organizacji, które pomogły kobietom z Marchamat rozpocząć działalność.
2. Wyjaśnij, w jaki sposób zarabiają pieniądze kobiety z wioski Marchamat.
3. Omów, w jaki sposób wykorzystywane są pieniądze zarobione przez klub.
4. Podaj warunki, które musi spełnić kobieta, by zostać członkinią klubu.
5. Uzasadnij, że kobiety działające w klubie są dobrze przygotowane do życia w społeczności lokalnej oraz państwie.
6. Przedstaw argumenty przemawiające za wykorzystaniem pomysłu kobiet z Marchamat w Twoim najbliższym otoczeniu.