Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej
Opis:
Załącznik i karta pracy nr 4 - do scenariusza "Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej"
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Martyna Kwiatkowska, Bożena Kwiatkowska
Wydawca:
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla właściwego scenariusza zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla właściwego więcej
Społeczność lokalna w Polsce i w Azji Centralnej
| Klub Kobiet Firuza, miasto Gafurow |
Nasz klub powstał 12 sierpnia 2010 roku. Na początku było 20 członkiń. W tej chwili jest nas piętnaście, kilka kobiet wyjechało za granicę do pracy.
Idea stworzenia klubu pojawiła się podczas warsztatów kulinarnych. W tych warsztatach uczestniczyła również 22-letnia dziewczyna, Firuza. To był dla niej trudny czas w życiu, ponieważ do rodziców zaczęli przychodzić swatowie i przedstawiać kandydatów na mężów. Trudność polegała na tym, że rodzina Firuzy jest niezamożna i nie mogli pozwolić sobie na wyprawienie córce wesela. Nazwałyśmy nasz klub „Firuza” na cześć tej dziewczyny. Chciałyśmy w ten sposób okazać jej swoje wsparcie. Niedługo potem dziewczyna wyszła za mąż. Ma już synka. Niestety, nie mieszka w Tadżykistanie. Wyjechała wraz z mężem do Rosji.
Naszym pierwszym działaniem był zakup krowy z cielakiem. Krowę dostała niezamożna rodzina jednej z naszych członkiń, Abdulajewoj. Po trzech miesiącach krowa zaczęła chudnąć, nie wiedzieliśmy, co się z nią dzieje i sprzedaliśmy krowę. Cielak został u Abdulajewoj. Za pieniądze, które dostaliśmy za krowę postanowiłyśmy kupić 4 barany. Zdecydowałyśmy w klubie, że barany dostanie Manzura.
Na początku istnienia klubu zebrałyśmy od członkiń składkę. Nasz pierwszy budżet to było 240 somoni. Zaczęłyśmy dawać pożyczki. Każdy, kto brał kredyt zobowiązany był do zwrotu pieniędzy z odsetkami, które wynosiły 10 somonii. W chwili obecnej mamy już 460 somoni. Jedna członkini naszego klubu zdecydowała się przenieść do miasta Chodżent. Postanowiłyśmy, że podarujemy jej 60 somoni, żeby łatwiej jej było zacząć nowe życie w dużym mieście. Pozostałe 400 somoni pożyczyłyśmy Madalijewoj na 4 miesiące. Ma nam oddać 440 somoni.
Przed stworzeniem klubu byłyśmy zwyczajnymi sąsiadkami. Teraz jesteśmy zgraną grupą, która ma wspólny cel, ma budżet, którym sama rozporządza. Wiemy, że możemy liczyć na siebie w trudnych chwilach oraz że mamy wsparcie w klubie, jeśli chcemy realizować swoje pomysły.
O działalności Klubu opowiada Prezeska Toszmatowa; obok sekretarz klubu Mawliuda Alimowa
| Karta pracy |
1. Wyjaśnij powody, dla których Klub Kobiet z Gafurow nosi nazwę Firuza.
2. Omów sposób pomnażania pieniędzy przez członkinie klubu.
3. Podaj, skąd kobiety miały pieniądze na rozpoczęcie działalności klubu.
4. Wyjaśnij, jak działalność klubu wpłynęła na relacje między kobietami.
5. Uzasadnij, że działalność klubu umacnia odpowiedzialność za siebie w powiązaniu z odpowiedzialnością za innych.
6. Przedstaw argumenty przemawiające za wykorzystaniem pomysłu kobiet z Gafurow w Twoim najbliższym otoczeniu.