MATERIAŁY DODATKOWE

Czekolada – gorzka prawda o słodkim przysmaku cz. II

Opis: Załącznik nr 3. Karta pracy

Autor/Autorka (autorzy/autorki):



Załącznik nr 3. Karta pracy

Najważniejszym składnikiem czekolady jest kakao. Najlepszej jakość i najzdrowsza jest czekolada gorzka, która zawiera go najwięcej. Kakao pozyskuje się z ziaren kakaowca, które znajdują się w podłużnych owocach, przypominających kształtem piłkę do rugby.
Narysuj piłkę do rugby:




Najwięcej kakao produkuje się w krajach afrykańskich ze względu na specyficzne wymagania kakaowca. Drzewko kakaowe potrzebuje dużej wilgotności, odpowiedniej wysokości nad poziomem morza i wysokich temperatur przez cały rok.
Dane dotyczące produkcji kakao na świecie:
• Afryka (głównie Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria, Kamerun) – 68%
• Azja (głównie Indonezja, Malezja, Papua Nowa Gwinea) – 17%
• Ameryka Południowa (głównie Brazylia, Ekwador, Kolumbia) – 15%

Źródło: Raport, World Coca Market, 1 Kwietnia 2014; http://worldcocoafoundation.org/about-cocoa/cocoa-market-statistics/ (dostęp: 2015.09.01)

Czy 68% to mało czy dużo? Zamaluj prawie 7 kostek czekolady, żeby się o tym przekonać.

kostki_1070.jpg komenda


Producenci kakao należą do tzw. Globalnego Południa.
Kraje Globalnego Południa leżą na półkuli południowej i bywają potocznie nazywane krajami rozwijającymi się lub krajami „Trzeciego Świata” (wyjątek stanowią kraje wysoko uprzemysłowione tj. Australia czy Nowa Zelandia, które nie należą do tej grupy). W krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej mieszka większość ludności świata. Jednocześnie są to kraje biedne, które charakteryzuje niższy niż znany nam poziom życia. Obywatele tych państw często żyją w trudnych warunkach, mają utrudniony dostęp do szkoły czy lekarza, a za swoją pracę otrzymują bardzo niskie wynagrodzenie.
Tak też jest w przypadku uprawy kakaowców. Surowe ziarna kakaowca, zanim trafią na półki w sklepach w postaci czekolady, przechodzą długi proces. Mimo, że jest to bardzo dochodowy interes, najmniej zarabiają na nim rolnicy, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną. Ziarna kakao są tanie, a ostateczny produkt – kakao i czekolada są drogie.
Największe zyski trafiają do wielkich firm działających w krajach Globalnej Północy.
Kraje globalnej Północy to rozwinięte państwa leżące na półkuli północnej. Są to kraje zamożne, a ich mieszkańcy żyją na godnym poziomie - mają dostęp do opieki medycznej, szkoły oraz mogą bez ograniczeń korzystać z rozmaitych dóbr, takich jak np. czekolada.
Jak sądzisz do której grupy państw należy Polska? Do Globalnej Północy czy Globalnego Południa?

Dane dotyczące spożycia kakao na świecie:
• Europa – 49 %
• Ameryka Północna – 24 % (W tym Stany Zjednoczone – 20 %)
• Azja – 15 %
• Ameryka Południowa – 9 %
• Afryka – 3 %

Źródło: zaokrąglone dane za: http://thecnnfreedomproject.blogs.cnn.com/2012/01/17/who-consumes-the-most-chocolate/ (dostęp: 2015.09.01)

Czy według ciebie różnica między spożyciem kakao w Europie, a spożyciem kakao w Afryce jest duża? Sprawdź - najpierw zamaluj prawie 5 kostek czekolady, a następnie innym kolorem zamaluj kolejne niecałe pół kostki. Czy pamiętasz, na którym kontynencie produkuje się najwięcej kakao?

kostki_1070.jpg komenda


Najwięcej czekolady w przeliczeniu na 1 mieszkańca spożywa się w Europie: Szwajcarii, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwecji.
Polacy również bardzo lubią czekoladę. Rocznie, na wyroby czekoladowe wydajemy w naszym kraju łącznie ponad 6 miliardów złotych!
Niestety, nie wszyscy mogą tak beztrosko cieszyć się smakiem czekolady. Niskie dochody producentów kakao w krajach Globalnego Południa prowadzą do poważnych problemów. Rolnicy są zmuszeni obniżać pensje, nie mogą zapewnić robotnikom bezpiecznych warunków pracy, a w najgorszych przypadkach zatrudniają również dzieci. Szacuje się, że w samej Afryce Zachodniej pracuje ich około 2 miliony. Ponadto rolnikom brakuje pieniędzy na inwestycje i podejmują decyzje zagrażające środowisku: nieumiejętnie stosują sztuczne nawozy, co prowadzi do zanieczyszczania gleby i lokalnych ujęć wody pitnej. Nie dbają też we właściwy sposób o rośliny: każdego roku marnuje się nawet 40% ziaren kakao (czyli prawie połowa!). Kolejnym ważnym problemem jest przeznaczanie coraz więcej ziemi pod uprawę kakaowców, często kosztem lasów deszczowych.

Źródła:
• Ilona Szymańska, Kakao – surowiec zesłany przez bogów, http://www.surowce-naturalne.pl/strona/kakao-%E2%80%93-surowiec-zeslany-przez-bogow (dostęp: 2015.09.01)
• Polski rynek czekolady – obecny stan oraz prognozy na przyszłość, http://inwestor.msp.gov.pl/si/polska-gospodarka/wiadomosci-gospodarcze/28495,Polski-rynek-czekolady-obecny-stan-oraz-prognozy-na-przyszlosc.html (dostęp: 2015.09.01)
• Strona Europejskiej kampanii na rzecz sprawiedliwej czekolady, http://pl.makechocolatefair.org/tematy/ (dostęp: 2015.09.01)