MATERIAŁY DODATKOWE

Zanieczyszczenie środowiska – nasza sprawa

Opis: Materiał dodatkowy – 4 studia przypadków. Materiały dodatkowe do scenariusza dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych poruszającego temat zanieczyszczenia środowiska.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): źródło: www.globaleducation.eu, adaptacja: Anna Paluszek

Wydawca:



A: WPŁYW NA ŚRODOWISKO, STUDIUM PRZYPADKU
Zanieczyszczenie wód: Wyciek ropy BP w Zatoce Meksykańskiej

20. kwietnia 2010 w Zatoce Meksykańskiej doszło do wybuchu na platformie wiertniczej, w wyniku której zginęło 11 osób a 17 zostało rannych. Wyciek ropy następował w bardzo wysokim tempie. Trudno wyliczyć dokładnie, ale wg oszacowań było to około 40 tys. Baryłek ropy dziennie. Wyciek ropy stworzył ogromne zagrożenia dla środowiska i miał ogromny wpływ na funkcjonowanie lokalnego przemysłu. Skutki wycieku w poszczególnych częściach wybrzeża były różne. Ciężko jest zmierzyć następstwa tej katastrofy ze względu na sezonowe zmiany flory i fauny.
Skutki gospodarcze
• Rząd domagał się 20 miliardów dolarów odszkodowania od BP. Ceny akcji BP spadły.
• Zagrożony przemysł lokalny, jak np. rybołówstwo; wprowadzono zakaz połowów na terenach dotkniętych katastrofą.
•Podupadła turystyka.
Skutki dla środowiska
• Rośliny i zwierzęta w pełni przykryte warstwą ropy. Zginęły ptaki morskie, żółwie morskie, delfiny.
• Ropa dostała się na tereny bagienne, co prowadziło do powolnej degeneracji.
• Ucierpiały zasoby rybne, a produktywność spadła.
Jeśli chodzi o skalę tej katastrofy, był to jeden z najpoważniejszych wycieków w historii. Jednak z racji tego, że ropa wyciekła na obszarze ciepłych wód, organizmy mogły przedostać się przez ropę. Skutki tej katastrofy prawdopodobnie są mniejsze niż w przypadku wycieku ropy Exxon Valdez z 1989 roku, do którego doszło na wodach zimnych.

Na podstawie strony BBC Bitesize website:
http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/geography/wasting_resources/waste_pollution_rev5.shtml



B: WPŁYW NA ŚRODOWISKO, STUDIUM PRZYPADKU
Zanieczyszczenie powietrza: Heathrow, Wielka Brytania

Co stanowi problem?
„Głównym problemem związanym z lotniskiem Heathrow jest fakt, że znajduje się ono w samym centrum ogromnego skupiska ludności”, mówi profesor Steven Barrett, dyrektor Instytutu Badań Aerodynamicznych i Środowiskowych z Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology laboratory for Aviation and the Environment) oraz główny autor badania. „Również ze względu na intensywne wiatry, emisje rozwiewane są na cały Londyn”.
Badacze w oparciu o dane z 2005 roku doszli do wniosku, że lotniska w Wielkiej Brytanii przyczyniają się rocznie do 110 zgonów spowodowanych rakiem płuc i zaburzeniami sercowo płucnymi, z czego 50 przypisuje się wyłącznie lotnisku Heathrow.
Według oszacowań rządu, transport lotniczy w ciągu kolejnych dwudziestu lat ma wzrosnąć o 50%, co odciśnie jeszcze większe piętno na zdrowiu publicznym.
Co można zrobić?
„Wiele tych zgonów można uniknąć w stosunkowo łatwy sposób”, twierdzi profesor Barrett. Samoloty czerpią energię elektryczną z pokładowych układów napędowych – małych silników odrzutowych, które są uruchomione nawet wtedy, gdy samoloty znajdują się na stanowiskach postojowych. Podłączanie się do zasilania elektrycznego lotniska, podobnie jak korzystanie z pojazdów elektrycznych do usług i wsparcia pracy lotniska, mogłoby ograniczyć te emisje. Używanie odsiarczonego paliwa zwiększyłoby koszty paliwa jedynie o 2%, a zmniejszyło negatywne oddziaływanie na ludzkie zdrowie aż o 20. Reasumując, podejmowanie takich działań może zmniejszyć zanieczyszczenie wywołane operacjami na lotniskach o połowę.

Na podstawie strony internetowej The Guardian:
http://www.theguardian.com/environment/2012/oct/12/heathrow-third-runway-air-pollution

“London Heathrow Statistics”, Seadart – Praca własna. Pod licencją CC BY-SA 3.0 via Wikimedia
Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/File:London_Heathrow_Statistics.png#/media/
Plik:London_Heathrow_Statistics.png



C: WPŁYW NA ŚRODOWISKO, STUDIUM PRZYPADKU
Zanieczyszczenie wody: Rzeka Ganges w Indiach

Ganges jest największą rzeką w Indiach, a dla wyznawców hinduizmu ma ona również wielkie religijne znaczenie. Dostarcza wodę do 40% populacji Indii w 11 stanach, służąc tym samym 500 milionom osób - to więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej rzeki na świecie.
Rzeka Ganges, przepływającą przez północną część Indii, jest rzeką świętą dla hindusów. Stopień zanieczyszczenia Gangesu jest tak wysoki, że kąpiele w rzece i czerpanie z niej wody stały się bardzo niebezpieczne.
Przyczyny
• przemysłem najbardziej przyczyniającym się do zanieczyszczenia Gangesu, jest przemysł skórzany, przez który do rzeki dostaje się chrom i inne substancje chemiczne.
• innym ogromnym źródłem zanieczyszczeń jest blisko 1 miliard litrów przeważnie nieoczyszczonych ścieków, jaki trafia do rzeki każdego dnia.
• niedostateczne przepisy dotyczące kremacji zwłok, w wyniku których w rzece pływają częściowo bądź zupełnie spalone ciała.

Oczyszczanie
Ganga Action Plan (GAP) to projekt założony w roku 1985 przez rząd Indii, przy wsparciu Wielkiej Brytanii i Holandii, który ma na celu udzielenie wsparcia przy budowie oczyszczalni ścieków. Według ustaleń zawartych w projekcie, ścieki mają być wstępnie cedzone, a następnie woda ma być poddawania oczyszczeniu. Wybudowano również kilka elektrycznych krematoriów. Obecnie projekt znajduje się w drugiej fazie – GAP II.

Na podstawie: Wikipedia and the Cool Geography website: http://www.coolgeography.co.uk/GCSE/
AQA/Changing%20Urban/Urbanisation&environment/Urbanisation&environment.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Pollution_of_the_Ganges




D: SKUTKI DLA ŚRODOWISKA, STUDIUM PRZYPADKU
Odpady przemysłowe: środkowa Mongolia


Miasto Baotou w środkowej Mongolii jest dla Chin największym źródłem minerałów używanych przy produkcji smartfonów, odbiorników GPS, elektrowni wiatrowych, samochodów elektrycznych i wielu innych artykułów. Minerały są wydobywane w Bayan Obo, oddalonym o 120 km na północ, po czym przywożone do Baotou w celu dokonania obróbki.
Problem:
Z lotu ptaka wygląda jak ogromne jezioro, jednak z bliska przypomina mętną, ciemną wodę, w której nie przetrwają żadne algi ani ryby. Brzeg pokryty jest czarną skorupą, tak grubą, że można po niej chodzić. W tym ogromnym jeziorze o powierzchni 10 km2, pobliskie fabryki uzdatniają wodę pełną substancji chemicznych używanych do obróbki 17 najbardziej pożądanych minerałów na świecie.
Zanieczyszczone wody jeziora zawierają różnego rodzaju toksyczne substancje chemiczne, oraz elementy radioaktywne, które mogą powodować raka.
Skutki:
Zanim wybudowano tam fabryki, w pobliżu było wiele pól uprawnych z różnymi warzywami. W 1958 roku, firmy z Baotou, zajmujące się produkcją żelaza i stali, zaczęły produkować minerały. Lokalni mieszkańcy, w latach 80tych XX wieku, zaczęli zauważać, że ich warzywa nie rosną i z biegiem lat rolnictwo podupadło. Większość rolników się wyprowadziła i w ciągu 10 lat populacja spadła z 2 tysięcy do 300 osób. Mieszkańcy Baotou wdychają opary, w szczególności kwas siarkowy oraz pył węglowy. Cierpią również pod względem fizycznym.

Na podstawie strony internetowej The Guardian: http://www.theguardian.com/environment/2012/aug/07/china-rare-earth-village-pollution
Fot. http://abcnews.go.com/Technology/toxic-lake-black-sludge-result-mining-create-tech/
story?id=30122911