Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla odpowiedniego scenariusza. zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla odpowiedniego więcej
Produkcja ryżu
Tradycyjna forma produkcji ryżu jest katorżniczą pracą, często przynoszącą niewspółmierne rezultaty.
Ryż jest jednym z najważniejszych produktów żywnościowych na świecie. Szacuje się, że występuje
140 tys. gatunków uprawianego ryżu w różnych środowiskach, od wzgórz, po deszczowe doliny. W niektórych regionach plony mogą być zbierane dwa, albo nawet trzy razy do roku. Wykorzystanie ulepszonych nasion i lepszej irygacji może zwiększyć plony. Ziarna różnią się rozmiarem i lepkością: od długiego i aromatycznego indyjskiego basmati, czy tajskiego ryżu jaśminowego, po krótki i lepki japoński ryż do sushi i włoski ryż arborio. Jeśli chodzi o kolory, ryż może być brązowy, czarny, czerwony, zielony, biały, lub wzbogacony o witaminę A – złoty.
Tradycyjna produkcja rolna lub ta na własne potrzeby, wymaga dużych nakładów pracy związanych z sadzeniem, pieleniem, walką ze szkodnikami, zbiorami, przygotowaniem ryżu – to wszystko wykonywane jest bez użycia maszyn.
Przed zasadzeniem niełuskanego ryżu, gleba jest odpowiednio przygotowywana przy użyciu motyk, pługa ciągniętego przez woły, lub mały zmechanizowany pług. Kanały irygacyjne i wały zaporowe są naprawiane.
Nasiona ryżu są najpierw sadzone w grządkach. Następnie wykonywana jest karkołomna praca przenoszenia siewek na pola ryżowe. Gdy ryż rośnie, musi być odpowiednio chroniony przed szkodnikami.
Ryby, żaby i żółwie również mogą być hodowane w wodach i dostarczać źródła białka i dochodów.
Gdy pole ryżowe zmienia kolor na żółty, oznacza to, że ryż dojrzał. Ryż jest wtedy ścinany tuż przy ziemi i związywany w kępki.
Następnie ryż jest wytrzepywany, tak aby oddzielił się od łodyg, a następnie przesiewa się go, tak by odłączyć lżejsze plewa od ciężkich ziaren.
Ryż, zanim będzie gotowy do przechowywania, musi być dobrze wysuszony. Można go rozkładać na plastikowych płachtach lub na betonie w słońcu.