Ziemia, woda, ludzie cz. 1
Opis:
Scenariusz poruszający temat dostępu do wody i jej odpowiedzialnego zużywania.
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Izabela Parkitna-Mierzwa, Anita Ponikło, Anna Wiśniewska
Wydawca:
Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK
Odniesienie do podstawy programowej: SZKOŁA PODSTAWOWA
• Historia i społeczeństwo
7. Problemy ludzkości. Uczeń:
2) opisuje i ocenia na przykładach wpływ techniki na środowisko naturalne i życie człowieka
4) opowiada o przejawach nędzy na świecie
• Przyroda
5. Człowiek, a środowisko. Uczeń:
1) prowadzi obserwacje i proste doświadczenia najbliższego otoczenia
2) wyjaśnia wpływ codziennych zachowań w domu, w szkole, w miejscu zabawy na stan środowiska
3) proponuje działania sprzyjające środowisku przyrodniczemu
4) podaje przykłady miejsc w najbliższym otoczeniu, w którym zaszły korzystne i niekorzystne zmiany pod wpływem działalności człowieka
• Etyka
3. Człowiek jako osoba; godność człowieka
9. Uzasadnianie opinii, wydawanie sądów, kryteria ocen, między innymi w odniesieniu do zjawisk społecznych
GIMNAZJUM
• Wiedza o społeczeństwie
23. Problemy współczesnego świata. Uczeń:
1) porównuje sytuację w państwach globalnego południa i globalnej północy i wyjaśnia na przykładach na czym polega ich współzależność
3) wyjaśnia, odwołując się do przykładów na czym polega globalizacja w sferze gospodarki; ocenia jej skutki
4) rozważa jak jego zachowania mogą wpływać na życie innych ludzi na świecie
25. Gospodarka rynkowa. Uczeń:
2) podaje przykłady racjonalnego i nieracjonalnego gospodarowania
• Etyka
1. Człowiek jako osoba; natura i godność człowieka
• Geografia
1. Mapa – umiejętność czytania, interpretacji i posługiwania się mapą.
7) lokalizuje na mapach kontynenty oraz najważniejsze obiekty geograficzne na świecie i w Polsce
10. Wybrane regiony świata. Relacje: człowiek – przyroda – gospodarka
• Biologia
X. Globalne i lokalne problemy środowiska. Uczeń:
1) przedstawia przyczyny i analizuje skutki globalnego ocieplenia zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:SZKOŁA PODSTAWOWA
• Historia i społeczeństwo
7. Problemy ludzkości. Uczeń:
2) opisuje i ocenia na przykładach wpływ techniki na środowisko naturalne i życie człowieka
4) opowiada o przejawach nędzy na świecie
• Przyroda
5. Człowiek, a środowisko. Uczeń:
1) prowadzi... więcej
Cel ogólny:
• Przedstawienie globalnych współzależności na podstawie wykorzystania wody na Ziemi
Cele szczegółowe:
• przedstawienie sytuacji wodnej na świecie
• uświadomienie jaką rolę odgrywa woda w życiu człowieka, i jakie ma znaczenia dla życia całej planety
• uświadomienie jakie zagrożenia niesie ze sobą marnotrawienie wody
• kształtowanie postaw odpowiedzialności za wspólne dobro
• opracowanie „poradnika oszczędzania wody”
Liczba uczestników: ok. 15-25 osób (1 klasa).
Potrzebne materiały:
• kredki lub pisaki, kartki A4 (np. jednostronnie zadrukowane), papier flipchartowy, markery
• wykorzystanie wody podczas produkcji – załącznik nr 1
• obieg wody w przyrodzie – załącznik nr 2
Tok zajęć:
1. Przedstaw dzieciom cel zajęć, ich czas trwania i przebieg. Podziel uczestników na trzy grupy i poproś, aby każda grupa wymyśliła jak najwięcej odpowiedzi na następujące pytania (czas 20 minut):
Grupa I: Z czym wam się kojarzy woda?
Grupa II: Do czego używacie wody?
Grupa III: Gdzie znajduje się woda?
2. Każda grupa zapisuje odpowiedzi na planszy flipchartowej. Po 5 minutach uczestnicy zmieniają planszę i grupy przechodząc do następnego pytania. Zapoznają się z zapisem poprzedniej grupy oraz uzupełniają flipczasty o własne odpowiedzi. Po 5 minutach następuje kolejna zmiana. Ostatnia grupa przy każdej planszy ma czas dłuższy o 5 minut (w sumie 10) ponieważ zapoznaje się z zapisem poprzednich grup, uzupełnia o swoje przemyślenia oraz prezentuje zebrane odpowiedzi na forum. Po prezentacji flipczarty zostają wywieszone w widocznym miejscu.
3. Podsumuj prezentacje uczniów (pogadanka i dyskusja z grupą). Ujmij w swoim podsumowaniu następujące fakty (czas 10):
• Bez wody nie byłoby możliwe życie na Ziemi. Dlaczego tak się dzieje?
• Ludzki organizm w 60%– 70% składa się z wody. Co się z nim dzieje kiedy niema dostępu do wody?
• Woda na Ziemi potrzebna jest nie tylko ludziom. Kto lub co jeszcze jej potrzebuje i do czego?
• Jaki procent Ziemi to zasoby wodne? Ile jest wody słodkiej oraz ile wody słodkiej jest faktycznie zasobem pitnym? (ok. 70%, ok. 3%, ok. 1%)
• Zaprezentuj dzieciom ile wody zużywamy i zanieczyszczamy podczas produkcji wybranych produktów (załącznik nr 1)
4. Skąd się bierze woda na Ziemi? (5 minut)
• Omów z dziećmi kwestię zamkniętego obiegu wody na Ziemi.
• Zwróć uwagę na globalne współzależności i konsekwencje zanieczyszczenia wody.
• Odnieś się do faktu, że ilość wody na naszej planecie jest ograniczona.
Ciekawostka: czy wiecie, że pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury? Dla zobrazowania
zjawiska można wykorzystać planszę i informacje zawarte w części teoretycznej publikacji (załącznik nr 2).
5. Podsumowanie: Poproś aby uczniowie usiedli w kole i niech każde z nich odpowie na pytanie „dlaczego woda jest ważna ?”. Jeżeli wśród odpowiedzi pojawią się sugestie jakie mogą być następstwa braku dostępu do wody, mogą one posłużyć jako wstęp do części II, tego samego tematu.