MATERIAŁY DODATKOWE

Siła pokoju

Opis: Załącznik nr 2 - Działacze na rzecz pokoju

Autor/Autorka (autorzy/autorki):

Wydawca:



Załącznik nr 2 - Działacze na rzecz pokoju

Karim Wasfi
Kim jest KARIM WASFI?
Słynny dyrygent Irackiej Orkiestry Symfonicznej, grał na swojej wiolonczeli w miejscu wybuchu samochodu pułapki w ramach apelu do ludzkości, zarówno terrorystów, jak i cywilów. Zapoczątkował inicjatywę Pokój przez Sztukę.
CO ZROBIŁ KARIM WASFI?
Karim pojawiał się w miejscach eksplozji w Bagdadzie. Kilka godzin po atakach widziano, jak siadał wśród popiołów i ruin w czarnej marynarce, z długimi włosami zaczesanymi do tyłu i grał na swojej wiolonczeli. Dla niego połączenie muzyki z tym miejscem stało się formą oporu.
„W przeciwieństwie do tego, co myślą inni, mamy wybór, czy chcemy walczyć”, mówi Wasfi. „Nie możemy po prostu się poddać nadchodzącej zagładzie niepewności poprzez bierność. Myślę, że to pobudka dla wszystkich i znak, że należy dokonać wyboru. I by wybrali życie, a nie sposób, w jaki chcą umrzeć”.
Leymah Gbowee
KIM JEST LEYMAH GBOWEE?
Leymah Gbowee otrzymała pokojową Nagrodę Nobla w 2011 roku za jej przewodnictwo w Pokojowym Ruchu Kobiet, który położył kres Drugiej Wojnie Domowej w Liberii w 2003 roku. Wojna domowa jest to wojna tocząca się między różnymi grupami ludźmi w obrębie tego samego kraju.
Leymah urodziła się w środkowej Liberii w 1972 roku. Mieszkała ze swoimi rodzicami i siostrami w stolicy Liberii, Monrovii. Potem wybuchła Pierwsza Wojna Domowa w Liberii. Doskonale pamięta początek tej wojny. „Nagle, pewnego czerwcowego poranka, obudziłam się, miałam wtedy 17 lat, szłam na studia, by spełnić swoje marzenia i zostać lekarzem, kiedy wybuchły walki.”
CO ZROBIŁA LEYMAH GBOWEE?
Widząc skutki wojny, jakie dotknęły Liberyjczyków, zdecydowała, że zostanie terapeutką pomagającą byłym dzieciom–żołnierzom wyjść z traumy. Taki terapeuta pomaga osobom, które doświadczyły wojny, przemocy, lub ekstremalnych sytuacji i starają się wrócić do normalnego życia po tych doświadczeniach.
Zmobilizowała inne kobiety, chrześcijanki, by podjęły działania na rzecz pokoju. Ona pracowała później również z muzułmankami, po raz pierwszy jednocząc te dwie grupy.
Leymah była rzecznikiem prasowym grupy i angażowała kobiety w kilkutygodniowe protesty, które z czasem rozrastały się i przyciągały tysiące ludzi. Leymah poprowadziła the Women of Liberia Mass Action for Peace (Masowa Akcja Kobiet Nigerii na Rzecz Pokoju) w proteście, który zmusił prezydenta Liberii do spotkania z nimi. Wyraził też wtedy zgodę na udział w rozmowach pokojowych z Ghaną.
Leymah jest założycielem i prezesem Gbowee Peace Foundation Africa z siedzibą w Liberii. Jej fundacja zapewnia możliwość edukacji i rozwijania kompetencji przywódczych dziewczętom, kobietom i młodzieży w Zachodniej Afryce.

Mahatma Gandhi
KIM JEST MAHATMA GANDHI?
Mahatma Gandhi urodził się w zamożnej rodzinie w Indiach, 2 października 1869 roku. Jego ojciec, który był przywódcą ich społeczności, chciał aby jego syn został prawnikiem, więc Mahatma Gandhi, w wieku 19 lat, wyjechał do Londynu, by tam uczęszczać do szkoły.
Trzy lata później wrócił do Indii i próbował założyć własną kancelarię prawniczą, ale bezskutecznie. Zdecydował się na podjęcie pracy w innej kancelarii i przeprowadził się do RPA. W RPA spotkał się z wieloma uprzedzeniami w stosunku do Hindusów. Przez 20 lat sprzeciwiał się prawodawstwu dyskryminującemu Hindusów. To właśnie ta dyskryminacja skłoniła go do podjęcia działań na rzecz praw obywatelskich i właśnie w tej pracy odnalazł swoją pasję.
CO ZROBIŁ MAHATMA GANDHI?
Kiedy Gandhi wrócił do Indii w 1914 roku, był zdeterminowany by udzielić Indiom pomocy w walkach przeciwko Brytyjskiemu Imperium o uzyskanie niepodległości. Został przewodniczącym Indyjskiego Kongresu Narodowego, a jego celem było udzielenie pomocy ubogim rolnikom i robotnikom podczas protestów przeciwko podatkom i dyskryminacji (traktowaniu różnych grup w różny sposób). Innym celem było zmniejszenie liczby ubogich, wyeliminowanie systemu kastowego (system dzielenia ludzi na tych ważniejszych, tak że niektórzy dostawali lepsze prace niż innych) oraz wyrównanie pozycji kobiet i mężczyzn. Aby móc prowadzić kampanie, organizował tzw. akty nieposłuszeństwa obywatelskiego. Te akty angażowały ogromne grupy osób, które odmawiały pracy, siedziały na ulicach i bojkotowały sądy. Gdy wszystkie te formy protestu realizowano jednocześnie, państwo mogło przestać funkcjonować.
Ponieważ te protesty były nielegalne, Gandhi kilkakrotnie trafiał do więzienia za ich zorganizowanie. Gdy przebywał w więzieniu, pościł (nic nie jadł). W końcu rząd brytyjski wypuścił go w 1931 roku. Hindusi kochali Gandhiego, bo walczył o ich prawa obywatelskie, a rząd brytyjski martwił się, co by się stało, gdyby pozwolili mu umrzeć w więzieniu.
Jednym z najsłynniejszych i najbardziej udanych protestów był Marsz solny. Kiedy rząd brytyjski opodatkował sól, Gandhi zdecydował, że pójdzie pieszo nad morze (388 km) i wyprodukuje własną sól. Dołączyły do niego tysiące Hindusów.
JAK DOKONAŁ ZMIANY
Gandhi poświęcił się prostemu życiu. Chociaż sporo protestował, zawsze zachęcał ludzi do pokojowych metod. Pozostaje wielką inspiracją dla wielu aktywistów na całym świecie.

Malala Yousafzai
KIM JEST MALALA YOUSAFZAI?
Jako młoda dziewczyna, Malala Yousafzai przeciwstawiła się Talibom w Pakistanie domagając się prawa do edukacji na dziewcząt. Została postrzelona w głowę przez talibskiego zamachowca w 2012 roku, ale przeżyła.
Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku w Mingori, w Pakistanie. Jako dziecko stała się rzecznikiem edukacji dziewcząt, co doprowadziło do licznych pogróżek pod jej adresem ze strony Talibów. 9 października 2012 roku, zamachowiec postrzelił Malalę, kiedy wracała ze szkoły do domu. Przeżyła i wciąż w swoich wystąpieniach podkreślała znaczenie edukacji. W 2014 roku została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla i otrzymała ją, stając się tym samym najmłodszą laureatką tej nagrody.
CO ZROBIŁA MALALA YOUSAFZAI?
Na początku 2009 roku, Malala zaczęła prowadzić bloga dla BBC na temat życia pod groźbami Talibów, którzy chcieli odebrać jej prawo do edukacji. Malala zyskiwała coraz szersze grono odbiorców i w dalszym ciągu zabierała głos w kwestii jej prawa i prawa wszystkich kobiet do edukacji.
9 października 2012 roku, w drodze do domu, pewien mężczyzna wszedł do autobusu, którym jechała Malala i postrzelił ją w głowę. Stan Malali był bardzo ciężki. Została przetransportowana do szpitala wojskowego w Peshawar, a następnie przeniesiona do szpitala w Birmingham w Anglii.
Mimo konieczności przeprowadzenia licznych operacji, w tym rekonstrukcji nerwu twarzy, by przywrócić jej sparaliżowaną lewą część, nie doszło do żadnych poważnych uszkodzeń mózgu. W marcu 2013 roku, znów była w stanie pójść do szkoły w Birmingham. Mimo gróźb ze strony Talibów, Malala wciąż jest zagorzałym rzecznikiem mocy edukacji. W październiku 2014 roku, Malala otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, wraz z Kailash Satyarthi, indyjską działaczką na rzecz praw dzieci. W wieku 17 lat stała się najmłodszą laureatką tej nagrody.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon opisał Malalę jako „odważną i delikatną rzeczniczkę pokoju, która poprzez zwyczajne uczęszczanie do szkoły, stała się nauczycielem dla całego świata”.


Nelson Mandela
KIM BYŁ NELSON MANDELA?
Nelson Mandela był pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki. Urodził się w 1918 roku.
Nelson był mądrym dzieckiem. Uczęszczał do szkoły misyjnej, po czym poszedł na Fort Hare University, gdzie studiował prawo. W 1938 roku, Nelson opuścił uniwersytet z powodu protestów studentów przeciwko złej organizacji i złemu zarządzaniu uczelnią. Wyjechał do Johannesburga, gdzie w 1942 roku został prawnikiem.
W 1944 roku Nelson Mandela dołączył do Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Ich celem było wywalczenie równych praw dla czarnoskórych i białych obywateli RPA.
O REPUBLICE POŁUDNIOWEJ AFRYKI
Większość populacji RPA była czarnoskóra. W 1815 roku, RPA stało się częścią Imperium Brytyjskiego, a rząd składał się wyłącznie z białych członków. Osoby czarnoskóre miały niewiele kontroli nad sposobem sprawowania rządu, byli najbiedniejszymi obywatelami kraju i pracowali jako służba na plantacjach, w fabrykach i kopalniach złota.
W 1948 roku rząd ogłosił nowe prawa, które głosiły, że osoby czarnoskóre powinny być odseparowane od osób białych. Te nowe prawa nazwano „apartheidem”.
CO ZROBIŁ NELSON MANDELA?
Mandela słyszał o Mahatma Gandhim i jego pokojowych protestach w Indiach. Chciał pozbyć się apartheidu bez konieczności walk. W 1956 roku, Mandela i 155 innych osób został aresztowany i oskarżony o spiskowanie przeciwko rządowi. Mandelę skazano na dożywotnią karę więzienia. Ale on się nie poddał.
W 1988 rząd zaczął się zmieniać, a świat chciał domagał się uwolnienia Nelsona Mandeli. Wypuszczono go z więzienia w 1990 roku za zgodą nowego prezydenta, FW de Klerka. Obaj mężczyźni zgodzili się na zaprzestanie walk.
W 1991 Mandela stał się przewodniczącym ANC i w 1994 roku startował w wyborach prezydenckich. Były to pierwsze wybory, podczas których czarnoskóre osoby mogły oddać głos. W 1994 roku, Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA i tym samym bohaterem w oczach wielu ludzi na całym świecie. Jego ciężka praca i oddanie pozwoliły mu na osiągnięcie praw człowieka dla wszystkich i zjednoczenie obywateli RPA w pokoju.