Globalne (nie)równouprawnienie
Opis:
Scenariusz stanowi wprowadzenie do Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 5:
Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt.
Lekcja wyjaśnia zjawisko globalnej dyskryminacji ze względu na płeć oraz przybliża międzynarodowe inicjatywy zmierzające do równouprawnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach życia.
Czas trwania lekcji: 90 minut
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Katarzyna Tekień
Wydawca:
Fundacja Edukacja dla Demokracji
Cele lekcji:
Po lekcji uczeń/uczennica:
- Zrozumie, czym jest zjawisko globalnej nierówności płci i dyskryminacji kobiet.
- Pozna obszary życia, w których kobiety są szczególnie narażone na przemoc i nierówne traktowanie.
- Dowie się, jakie są międzynarodowe inicjatywy zmierzające do wyeliminowania dyskryminacji i przemocy wobec kobiet oraz jaka jest ich skuteczność.
Pytanie kluczowe:
- Czym jest zjawisko dyskryminacji?
- Jaka jest skala globalnej dyskryminacji kobiet?
- W jakich obszarach życia kobiety są traktowane odmiennie od mężczyzn?
- Jaka jest odpowiedź społeczności międzynarodowej na dyskryminację kobiet?
Metody i formy pracy:
Quiz, praca w grupach, dyskusja, analiza tekstów źródłowych
Materiały dydaktyczne (niezbędne do poprowadzenia lekcji):
Materiały w załącznikach 1, 2, 3, 4.
I. Przebieg lekcji:
A. Wprowadzenie do tematu lekcji (5 minut)
- Powiedz uczniom i uczennicom, że będziecie dziś mówić o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn na świecie.
- Opcjonalnie: Jeśli wcześniej przeprowadziłeś/przeprowadziłaś lekcję wprowadzającą do tematyki Zrównoważonych Celów Rozwoju, możesz wspólnie z uczniami i uczennicami przypomnieć wszystkie Cele zawarte w Agendzie Zrównoważonego Rozwoju 2030; zwróć szczególną uwagę na Cel 5: Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt.
- Materiałem pomocniczym może być plansza z logotypami wszystkich Celów Zrównoważonego Rozwoju (patrz: Załącznik 1).
B. Barometr (10 minut)
( Inspirowane World Largest Lesson)
- Powiedz uczniom i uczennicom, że odczytasz zaraz dwa stwierdzenia. Jeśli się z nimi zgadzają mają powstać, jeśli się z nimi nie zgadzają mają pozostać w pozycji siedzącej. Wyjaśnij, że nie ma dobrych i złych odpowiedzi, a celem tego ćwiczenia jest poznanie opinii uczniów i uczennic dotyczycących tematu lekcji; jest to punkt wyjścia do dalszej dyskusji.
- Odczytaj poniższe stwierdzenia, możesz je również zapisać na tablicy bądź na dużym arkuszu papieru. Po odczytaniu każdego z nich odczekaj chwilę. Umożliwi to uczniom i uczennicom zastanowienie się, jakie jest ich stanowisko. Będą też mieli/miały okazję zobaczyć, kto ma podobne, a kto inne zdanie.
Dopytaj o argumenty zarówno tych osób, które zgadzają się ze stwierdzeniami, jak i tych, które się z nimi nie zgadzają.
- Stwierdzenie 1: Na świecie dziewczynki i kobiety nie są traktowane na równi z chłopcami i mężczyznami.
Zapytaj osoby, które zgadzają się z tym stwierdzeniem o przykład potwierdzający jego prawdziwość, np. globalnie kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni - kobiety zarabiają w większości krajów od 60 do 75 proc. tego, co zarabiają mężczyźni.
Zapytaj osoby, które nie zgadzają się z tym stwierdzeniem o przykłady/argumenty jemu przeczące, np. w skład rządu Kanady wchodzi 15 kobiet i 15 mężczyzn.
- Stwierdzenie 2: W Polsce dziewczynki/kobiety oraz mężczyźni/chłopcy mają równe szanse.
Zapytaj osoby, które zgadzają się z tym stwierdzeniem o przykład potwierdzający jego prawdziwość, np. funkcję premiera w naszym kraju od dwóch kadencji sprawuje kobieta.
Zapytaj osoby, które nie zgadzają się z tym stwierdzeniem o przykłady/argumenty jemu przeczące, np. Polki zarabiają mniej niż Polacy - w 2015 roku kobiety zarabiały średnio o 800 PLN mniej niż mężczyźni (Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku).
- Niezależnie od tego, jak bardzo różnić się będą poglądy poszczególnych uczniów i uczennic, podkreśl, że temat ten jest kontrowersyjny, wiele osób ma różne zdanie na temat sytuacji kobiet w Polsce i na świecie i nie ma w tym nic złego. Celem lekcji nie jest przekonywanie nikogo do zajęcia takiego czy innego stanowiska, ale przedstawienie rzetelnych danych i faktów, które pozwolą osobom uczestniczącym w zajęciach wypracować swoją własną opinię na temat równości kobiet i mężczyzn.
- Poinformuj młodzież, że podobną sondę przeprowadzicie tuż przed końcem lekcji.
C. QUIZ (20 minut)
D. Dyskusja w grupach (20 minut)
- Powiedz, że w quizie pojawiły się różne przejawy dyskryminacji kobiet, czyli nierównego traktowania kobiet i dziewcząt na całym świecie. Następnie poproś uczniów i uczennice, aby w czteroosobowych grupach (stworzonych przez połączenie dwóch par siedzących najbliżej) przedyskutowali wymienione niżej pytania. Podpowiedz, żeby osoby zainspirowały się pytaniami zawartymi w quizie i cytatami z poprzedniego ćwiczenia. Poproś, aby główne wnioski z dyskusji zapisywali/zapisywały na dużych arkuszach papieru.
- W jakich obszarach życia kobiety na całym świecie są dyskryminowane? Do każdego obszaru dyskryminacji kobiet wybierzcie jeden cytat, który najlepiej Waszym zdaniem pasuje do danego przejawu nierównego traktowania kobiet.
- Jak Waszym zdaniem wyglądałby świat, gdyby kobiety i mężczyźni byli wszędzie równo traktowani/ne?
- Czy myślicie, że Wy możecie coś zrobić, żeby kobiety i mężczyźni mieli/miały równe szanse?
- Czy znacie jakieś lokalne i globalne inicjatywy mające na celu wyeliminowanie nierówności między kobietami i mężczyznami na świecie?
- Zbierz odpowiedzi od wszystkich grup i wypisz najważniejsze wnioski na tablicy. Istotne jest, aby wybrzmiały obszary dyskryminacji kobiet, które obejmuje piąty Cel Zrównoważonego Rozwoju, przede wszystkim: życie polityczne, dostęp do edukacji, życie rodzinne i zawodowe (nieodpłatna praca w domu, niższe zarobki od mężczyzn, przemoc i zagrożenie dla zdrowia (w tym zagrażające dziewczynkom zwyczaje kulturowe).
- Podsumuj dyskusję, uzupełniając wypowiedzi młodzieży o międzynarodowe i lokalne inicjatywy na rzecz równości kobiet i mężczyzn, które faktycznie przyczyniły się do zwalczania dyskryminacji i przemocy. Możesz podać następujące przykłady:
- Odsetek kobiet w parlamentach krajowych na świecie wzrósł niemal dwukrotnie od 1990 roku. Udało się to m.in. dzięki wprowadzeniu parytetów, czyli zagwarantowaniu kobietom określonej liczby miejsc w parlamencie.
- Dzięki podpisaniu międzynarodowych konwencji, min. Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet („CEDAW”, 1979) czy Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wykrywalność przemocy wobec kobiet znacznie wzrosła.
- Dzięki wysiłkom społeczności międzynarodowej liczba dzieci, które ukończyły szkołę podstawową w krajach Afryki Subsaharyjskiej wrosła o 20 proc. na przestrzeni ostatnich 15 lat.
E. Piąty Cel Zrównoważonego Rozwoju (20 minut)
- Powiedz młodzieży, że mimo wielu skutecznych wysiłków wyrównania szans kobiet i mężczyzn, dyskryminacja kobiet w wielu obszarach życia wciąż istnieje. Jej wyeliminowanie jest priorytetem międzynarodowych organizacji i przywódców państw, jest jeden z głównych celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030. Tematyce równości kobiet i mężczyzn został poświęcony Cel Piąty: Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję wszystkich kobiet i dziewcząt. Cel ma zostać osiągnięty do końca 2030 roku poprzez realizację 9 zadań szczegółowych. Ich realizacja to odpowiedzialność całej międzynarodowej społeczności, m.in. Polski. Powiedz uczniom i uczennicom, że zaraz będą mieli/miały okazję zapoznać się ze wszystkimi 9 zadaniami, które mają przyczynić się do osiągnięcia celu 5, czyli zapewnienia wszystkim ludziom na świecie, bez względu na płeć, równych szans.
- Podziel uczniów i uczennice na pięcioosobowe grupy. Każda grupa powinna otrzymać jedną kopię dokumentu ONZ z wypisanymi zadaniami Celu 5 (Załącznik 4).
- Poproś uczniów i uczennice, żeby zapoznały się z zadaniami i przedyskutowały:
- Które konkretnie zadania odpowiadają poszczególnym obszarom dyskryminacji kobiet, które zidentyfikowaliśmy i wypisaliśmy na tablicy?
- Czy waszym zdaniem wymienione w Celu Piątym zadania są skuteczną odpowiedzią na zjawisko globalnej dyskryminacji kobiet?
- Co może zrobić rząd Polski, żeby włączyć się w realizację Celu Piątego?
- Co ja, jako obywatel/ka mojego kraju mogę zrobić, żeby przyczynić się do realizacji tego Celu?
- Przeczytaj po kolei każdy obszar dyskryminacji kobiet, który wypisaliście/wypisałyście na tablicy i poproś uczniów i uczennice o wskazanie zadania w ramach Celu 5, które im odpowiadają. Następnie poproś poszczególne grupy o przedstawienie reszcie klasy głównych wątków i pomysłów, które pojawiły się podczas dyskusji nad pytaniami.
F. Barometr (10 minut)
- Ponownie przeprowadź aktywność opisaną w podpunkcie A. Poproś uczniów i uczennice o uzasadnienie swoich opinii przykładami, które dziś usłyszały na lekcji.
- Zapytaj się, czy ktoś zmienił zdanie pod wpływem wiedzy, którą zdobył na zajęciach. Dopytaj, jakie argumenty przekonały jego/ją do zmiany stanowiska.
G. Zakończenie i zadanie domowe (5 minut)
Zachęć uczniów i uczennice do rozpoczęcia śledztwa na temat równości płci w ich najbliższym otoczeniu.
II. Komentarz metodyczny:
- Zachęcamy do stosowania języka wrażliwego na płeć podczas wszystkich zajęć lekcyjnych, w szczególności zaś warto stosować taki język na lekcjach o równości kobiet i mężczyzn. Uwzględnianie żeńskich końcówek i odpowiedników nazw wzmocni przekaz zajęć, pokaże uczniom i uczennicom, że język może być jedną z form walki o równouprawnienie.
- Dyskryminacja to dla wielu osób wrażliwy temat, w Twojej klasie mogą znajdować się osoby, które czują się dyskryminowane i/lub padły ofiarą przemocy. Weź to pod uwagę, planując lekcję. Zadbaj o to, aby w miarę możliwości każda osoba czuła się bezpiecznie podczas zajęć.
- Uczniowie i uczennice mogą mieć bardzo różne opinie na temat dyskryminacji kobiet. Podkreśl, że lekcja nie ma na celu przekonywać nikogo do zmiany zdania, jedynie przedstawić rzetelne dane i fakty na temat sytuacji kobiet w Polsce i na świecie.
- Nie każda osoba identyfikuje się z płcią kobiety lub mężczyzny. W formularzu Śledztwo równości w mojej społeczności, możesz dodać trzecią kolumnę „Inna”
III. Materiały pomocnicze: