MATERIAŁY DODATKOWE

O co ta wojna - materiał pomocniczy

Opis: Materiał pomocniczy do realizacji scenariusza "O co ta wojna". Opis przygotowania do debaty korespondencyjnej, polecane materiały dodatkowe dla nauczyciela/nauczycielki.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Martyna BogaczykA. Instrukcja dla grupy mającej zebrać argumenty strony ukraińskiej na rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej na Donbasie:
Waszym zadaniem jest, korzystając ze źródeł internetowych (materiały prasowe, analizy etc.), wynotowanie racji strony ukraińskiej, którymi motywowała rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej na Donbasie, oraz na arenie międzynarodowej mówiła o rosyjskiej agresji na Donbasie. Dodatkowo sprawdź jakie obowiązki na „stronę ukraińską” nakładały porozumienia mińskie.

B. Instrukcja dla grupy mającej zebrać argumenty separatystów prorosyjskich/ strony rosyjskiej:
Waszym zadaniem jest, korzystając ze źródeł internetowych (materiały prasowe, analizy etc.), wynotowanie racji prorosyjskich separatystów na odłączenie części Donbasu od Ukrainy i proklamowanie niepodległości DNR (Donieckiej Republiki Ludowej i ŁNR (Ługańskiej Republiki Ludowej), oraz argumenty Rosji na zaangażowanie militarne na Donbasie. Dodatkowo sprawdź jakie obowiązki na „stronę rosyjską” nakładały porozumienia mińskie.

C. Opis metody debaty korespondencyjnej
Opis metody znajdziesz m.in. na stronie: http://www.edukacja.edux.pl/p-7203-metody-aktywne.php Proponowana metoda jest modyfikacją w której uczniowie nad argumentami i kontrargumentami pracują w zespołach.

D. Materiał dodatkowy dla nauczycieli chcących przed przeprowadzeniem tej lekcji dowiedzieć się więcej o wojnie na Ukrainie: