MATERIAŁY DODATKOWE

Historia Szirali Muslimowa

Opis: Materiał dodatkowy dla nauczyciela M2.II.2 do scenariusza "100 lat!"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Beata Szcześniak-Piwowarska



Historia Szirali Muslimowa


Dawno temu, na początku XIX wielu, w wiosce ukrytej wysoko w Tałyskich Górach urodził się chłopiec – Szirali Muslimow. Dokładna data jego urodzin nie jest potwierdzona, gdyż nie spisywano wtedy aktów urodzenia. Prawdopodobnie był to rok 1805 r. Szirali Muslimow prowadził aktywny tryb życia, już jako nastolatek zajmował się wypasaniem owiec i większość czasu spędzał na górskich łąkach. Jako dorosły prowadził gospodarstwo i wykonywał w nim wszelkie prace, wymagające sprawności fizycznej. We własnym gospodarstwie w wiosce Barzawu, spokojnie przeżył ponad 100 lat, ciesząc się dobrym zdrowiem i liczną rodziną (żona, dzieci, wnuki, prawnuki).

W latach 60-tych XX wieku za sprawą dziennikarza, który opublikował w prasie międzynarodowej reportaż o niezwykłej długowieczności Szirali Muslimowa - mężczyzna stał się sławny. Muslimow otrzymał wtedy specjalną emeryturę rządową, a w 1964 r władze wyprawiły dla niego uroczyste przyjęcie z okazji 156 urodzin. Do wioski Barzawu przyjeżdżali kolejni dziennikarze i wielu obcokrajowców chciało się z spotkać z Muslimowem. Wszyscy przeważnie zadawali mu jedno pytanie: Jaki jest sekret niezwykłej długowieczności mężczyzny?

Szirali odpowiadał: przede wszystkim aktywny tryb życia i ciężka praca, a ponadto zdrowa, naturalna dieta: produkty mleczne, w tym jogurt oraz świeże warzywa i owoce z własnego ogrodu. Zachwalał również smak i walory czystej, źródlanej wody, którą bardzo lubił. Nie bez znaczenia byłą dla niego pogoda ducha i optymizm. Narody kaukaskie słyną ze swojej gościnności. Dzieląc się z innymi pozytywnymi emocjami i życzliwością otrzymujemy w zamian dobre samopoczucie, co ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Szirali Muslimow zmarł w 1973 r, w wieku 168 lat. Został wpisany jako rekordzista długowieczności do Księgi Rekordów Guinessa 1.


Szirali Muslimow (po lewej)

Sekrety kaukaskiej długowieczności Długowieczność to cecha widoczna w wielu górskich regionach Kaukazu. Mieszkają tu setki osób w wieku powyżej 100 lat, które w podeszłym wieku prowadzą aktywy tryb życia. Uważa się, że tradycyjny sposób życia, ciągłe ćwiczenia fizyczne i świeże górskie powietrze są przyczyną dożywania tak długich lat. Także czynnik genetyczny jest niezmiernie ważny w kwestii długowieczności. Wszyscy znani stulatkowie mieli przynajmniej jednego rodzica czy dalszego przodka, którego wiek przekroczył 100 lat.

Azerbejdżanie mówią, że ich receptą na długowieczności jest połączenie cech dziedzicznych, czystego środowiska oraz zachowań społeczno-kulturowych.

Środowisko i tryb życia odgrywają ogromną rolę. Dieta składa się głównie z naturalnych pokarmów pochodzenia roślinnego i zawiera dużo produktów mlecznych, w tym jogurtu. Mięso jest jedzone głównie w zimie, podczas gdy warzywa są spożywane głównie w lecie.

Znaczenie ma również czynnik kulturowy - starsi ludzie są wysoko cenieni w Azerbejdżanie i na całym Kaukazie. Seniorzy zwykle zamieszkują razem z dziećmi i wnukami. W ten sposób jest podtrzymywana więź pokoleniowa, a młodzi ludzie widzą, że po osiągnięciu dojrzałego wieku również będą traktowani z szacunkiem.

Długowieczność w Górach Tałyskich Góry Tałyskie leżą na Południowym Kaukazie i oddzielają Azerbejdżan od Iranu. Wzniesienia porastają lasy, powietrze jest tu czyste, czysta jest także woda w bijących źródłach. Latem,
w dolinach, na drzewach rosną owoce – pomarańcze, mandarynki, cytryny i granaty, uprawiana jest także herbata. Wioska, w której urodził się Szirali Muslimow nosi dziś nazwę Barzawu i leży w Płd Azerbejdżanie w pobliżu miasta Lerik, na wysokości 2 000 m n.p.m.

Niestety ostatnie badania pokazują, że słynący z długowieczności mieszkańcy Gór Tałyskich umierają młodziej. Kiedyś w rejonie miasta Lerik mieszkało kilkudziesięciu stulatków, obecnie jest ich jedynie kilkunastu. „Asfaltowe drogi sprawiają, że nowoczesność zaczęła docierać
i tutaj, a wraz z nią zanieczyszczenie powietrza, pośpiech i stres – wszystko to zdaje się wywierać wpływ na długowieczność mieszkańców Gór Tałyskich.” 2
Opracowano na podstawie:
http://www.azer.com/aiweb/categories/magazine/44_folder/44_articles/44_centenarian.html
http://www.azer.com/aiweb/categories/magazine/23_folder/23_articles/23_centenarians.html

1 Wielu naukowców i historyków jest sceptycznych, co do faktycznego wieku Szirali Muslimowa, data urodzin nie została dokumentowana i realnie Szirali mógł być o 20 -30 lat młodszy.

2 Na podstawie: http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8550374.stm