MATERIAŁY DODATKOWE

Podróż na Kaukaz

Opis: Instrukcja dla grupy 1. Materiał dodatkowy do scenariusza "Podróż na Kaukaz"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Beata Szcześniak-Piwowarska



Podróż na Kaukaz


1. Jesteście grupą przyjaciół, która uwielbia podróże do odległych krajów. W tym roku postanowiliście wyruszyć na Kaukaz. Chcielibyście spędzić tydzień w Gruzji, nocując w Tbilisi, kilka dni w stolicy Azerbejdżanu – Baku, a także pochodzić po Górach Tałyskich w Parku Narodowym Hirkan (park znajduje się przy granicy z Iranem niedaleko miejscowości Astara). Podróżować będziecie samochodem terenowym.

2. Skorzystajcie z dostępnych map i ułóżcie trasę podróży z miejscowości, w której mieszkacie na Kaukaz. Zdecydujcie, jakie kolejne kraje odwiedzicie. Ponieważ lubicie odkrywać nowe miejsca, postarajcie się, aby droga powrotna biegła inaczej niż droga na Kaukaz.

3. Kiedy już zdecydujecie jaką trasą będziecie podróżować, na mapkach konturowych zaznaczcie miejscowość, z której wyruszacie oraz terytoria państw, które odwiedzicie po drodze, podpiszcie także nazwy tych państw.

4. Planując podróż po regionie Kaukazu Południowego pamiętajcie, że niektóre przejścia graniczne są zamknięte dla obcokrajowców:
  • Nie jest możliwy wjazd drogą lądową do Azerbejdżanu z Rosji ani przejazd w drugą stronę (granicę tę mogą przekraczać tylko obywatele krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw).
  • Należy zrezygnować z jakichkolwiek zamiarów dojazdu do Gruzji przez teren Abchazji lub Osetii Południowej. Zgodnie z prawem gruzińskim, przekraczanie granicy rosyjsko-gruzińskiej na odcinku tych dwóch regionów od strony Federacji Rosyjskiej jest nielegalne.
  • Między Armenią i Azerbejdżanem brak jest jakichkolwiek przejść granicznych a nawet łączności telefonicznej, wymiany pocztowej czy komunikacji lotniczej, co jest efektem nieuregulowanego konfliktu o Górski Karabach.
  • Obszar Górskiego Karabachu objęty jest nieuregulowanym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem. Wiza tzw. Republiki Górskiego Karabachu w paszporcie może uniemożliwić późniejszy wjazd do Azerbejdżanu. Polska, podobnie jak inne państwa, nie uznaje podmiotowości międzynarodowej tzw. Republiki Górskiego Karabachu.
  • Między Armenią i Turcją brak jest otwartych przejść granicznych ze względu na napięte stosunki między obydwoma krajami.
  • Na teren Gruzji można dostać się płynąc promem przez Morze Czarne z Odessy do portów gruzińskich Poti lub Batumi lub drogą lądową przez granicę z Turcją oraz z Armenii i Azerbejdżanu. Od niedawna można również przekroczyć granicę rosyjsko – gruzińską przejściem: Kazbegi-Wierchnij Łars. Od sierpnia 2011 r. to przejście graniczne jest dostępne również dla obywateli Polski.
Opracowano na podstawie:
www.kaukaz.pl/gruzja/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_gruzji.php
www.kaukaz.pl/armenia/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_armenii.php
www.kaukaz.pl/azerbejdzan/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_azerbejdzanu.php
www.poradnik.poland.gov.pl – Poradnik Polak za granicą