MATERIAŁY DODATKOWE

Podstawowe informacje o Kaukazie

Opis: Materiał dodatkowy dla nauczyciela M3.II.4 do scenariusza "Podróż na Kaukaz"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Beata Szcześniak-Piwowarska



Podstawowe informacje o Kaukazie


Kaukaz to region niezwykle zróżnicowany przyrodniczo i krajobrazowo. Spotkamy tu nagie ośnieżone szczyty i góry porośnięte bujnymi lasami, rozległe stepy i półpustynie, a także piękne, zielone, ogrody, w których rosną pomarańcze i oliwki. Ten niewielki obszar - rozciągnięty pomiędzy Morzem Czarnym i Kaspijskim, wokół masywu wysokich gór, leży na granicy dwóch kontynentów: Europy i Azji.

Kaukaz jest także regionem bardzo zróżnicowanym etnicznie i kulturowo. Na powierzchni niewiele większej do terytorium Polski (ok. 440 tys. km2) mieszkają przedstawiciele ponad 50 różnych grup etnicznych. Kaukaz to różne narodowości i języki, różne kultury i religie (islam, prawosławie, a także buddyzm czy judaizm). To miejsce gdzie spotyka się tajemniczy Wschód z szukającym nowych inspiracji Zachodem, dynamiczna nowoczesność i wielowiekowa tradycja.

W skład Kaukazu wchodzą:
  • Kaukaz Północny (Przedkaukazie) obejmujący republiki wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej: Dagestan, Karaczajo-Czerkiesję, Kabardyno-Bałkarię, Kałmucję, Adygeę, Osetię Północną, Czeczenię i Inguszetię,
  • góry Kaukaz z najwyższym szczytem Elbrus,
  • Kaukaz Południowy (dawniej zwany Zakaukazie) obejmujący państwa położone na południe od głównego pasma Kaukazu, tzw. Wielkiego Kaukazu tj: Gruzję, Azerbejdżan i Armenię;

Więcej informacji o Kaukazie Północnym:
Więcej informacji o Kaukazie Południowym:
Jak dotrzeć na Kaukaz? Granice polski i Gruzji dzieli około 2000 km, czyli mniej więcej tyle, co z Wrocławia do słonecznej Barcelony.

Dojazd samochodem z Polski na Południowy Kaukaz ogranicza się do dwóch możliwości:
  • od strony północnej przez Ukrainę: Podróż do Gruzji przez Ukrainę, do Odessy lub na Kercz, a następnie rejs promem do jednego z gruzińskich portów - do Poti lub do Batumi. Od niedawna można również przekroczyć granicę rosyjsko – gruzińską przejściem: Kazbegi-Wierchnij Łars. Od sierpnia 2011 r. to przejście graniczne jest dostępne również dla obywateli Polski;
  • od strony południowej przez Turcję: Druga droga wiedzie do Gruzji przez Turcję, a wcześniej np. przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię do Turcji.

Do Gruzji można także wjechać z Armenii i z Azerbejdżanu.
Do Armenii można dostać się drogą lądową jedynie przez trzy przejścia graniczne - dwa z Gruzją a trzecie z Iranem. Granice z Azerbejdżanem i Turcją są zamknięte z powodu napiętych stosunków z tymi sąsiadami.
Do Azerbejdżanu można dostać się drogą lądową przez przejście graniczne z Iranem (Astara) i dwa przejścia drogowe z Gruzją: "Czerwony Most" (niedaleko Tbilisi) oraz przejście drogowe Bałakany-Ladogechi (region Kachetia).

Planując podróż po regionie Kaukazu Południowego, trzeba pamiętać, że niektóre przejścia graniczne są zamknięte dla obcokrajowców:
  • Nie jest możliwy wjazd drogą lądową do Azerbejdżanu z Rosji ani przejazd w drugą stronę (granicę tę mogą przekraczać tylko obywatele krajów należących do Wspólnoty Niepodległych Państw).
  • Należy zrezygnować z jakichkolwiek zamiarów dojazdu do Gruzji przez teren Abchazji lub Osetii Południowej. Zgodnie z prawem gruzińskim, przekraczanie granicy rosyjsko-gruzińskiej na odcinku tych dwóch regionów od strony Federacji Rosyjskiej jest nielegalne.
  • Między Armenią i Azerbejdżanem brak jest jakichkolwiek przejść granicznych a nawet łączności telefonicznej, wymiany pocztowej czy komunikacji lotniczej, co jest efektem nieuregulowanego konfliktu o Górski Karabach.
  • Obszar Górskiego Karabachu objęty jest nieuregulowanym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem. Wiza tzw. Republiki Górskiego Karabachu w paszporcie może uniemożliwić późniejszy wjazd do Azerbejdżanu. Polska, podobnie jak inne państwa, nie uznaje podmiotowości międzynarodowej tzw. Republiki Górskiego Karabachu.
  • Między Armenią i Turcją brak jest otwartych przejść granicznych ze względu na napięte stosunki między obydwoma krajami.
  • Na teren Gruzji można dostać się płynąc promem przez Morze Czarne z Odessy do portów gruzińskich Poti lub Batumi lub drogą lądową przez granicę z Turcją oraz z Armenii i Azerbejdżanu. Od niedawna można również przekroczyć granicę rosyjsko – gruzińską przejściem: Kazbegi-Wierchnij Łars. Od sierpnia 2011 r. to przejście graniczne jest dostępne również dla obywateli Polski.
Opracowano na podstawie:
www.kaukaz.pl/gruzja/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_gruzji.php
www.kaukaz.pl/armenia/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_armenii.php
www.kaukaz.pl/azerbejdzan/turystyka/poradnik_turysty/dojazd_do_azerbejdzanu.php
www.poradnik.poland.gov.pl – Poradnik Polak za granicą