MATERIAŁY DODATKOWE

Równouprawnienie a rozwój

Opis: Załącznik nr 3 do scenariusza "Równouprawnienie a rozwój"

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Gosia Świderek



ROZWÓJ KOBIET A WYCHODZENIE Z BIEDY

Bangladesz: Edukacja dziewcząt

W 1991 roku poziom wykształcenia kobiet w Bangladeszu był jednym z najniższych na świecie; 80% z nich nie umiało czytać i pisać. Pozbawione wiedzy na temat opieki medycznej, planowania rodziny i potrzeb żywieniowych, kobiety pozostawały w całkowitej zależności od mężczyzn. Na początku lat 90. Bank Światowy i rząd Bangladeszu rozpoczęły realizację Projektu Wsparcia dla Ponadpodstawowej Edukacji Dziewcząt (Female Secondary School Assistance Project), mającego na celu zapewnienie dziewczętom w wieku szkolnym dostępu do edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. W rezultacie zdecydowanie wzrosła liczba dziewcząt kontynuujących naukę w klasach 6-10, co udało się osiągnąć poprzez system zachęt finansowych wypłacanych zarówno rodzinom tych dziewcząt, jak i szkołom, które wzięły udział w projekcie. Uczące się dziewczęta, szczególnie te pochodzące z biednych obszarów wiejskich, otrzymują niewielkie stypendium, które obniża ponoszone przez rodzinę koszty ich edukacji. Wysokość funduszy przeznaczanych dla szkół biorących udział w programie jest zależna od liczby przyjętych do nich dziewcząt. Na obszarach objętych projektem liczba dziewcząt przyjmowanych do szkół zwiększyła się do ponad 1 miliona w 2001 roku w porównaniu z 462 000 w 1994 roku. Na tych samych obszarach liczba dziewcząt zawierających związki małżeńskie w młodym wieku zmniejszyła się w latach 1992 - 1995 do 14% z 19% w grupie wiekowej 13-15 lat i do 64% z 72% w grupie 16 - 19 lat.
Korzyści płynące z edukacji dziewcząt to nie tylko zwiększenie szans jednostki na lepsze życie, ale również pozytywne zmiany w całym społeczeństwie. Wykształcenie kobiet pozwoliło częściowo rozwiązać takie problemy jak wysoki wskaźnik urodzeń, niewłaściwa opieka medyczna i wysoka śmiertelność noworodków. Ten projekt to wsparcie dla rządu Bangladeszu w jego staraniach o umożliwienie dziewczętom z biednych obszarów wiejskich poprawy jakości własnego życia, a co za tym idzie - podniesienia dobrobytu całego kraju.

[Źródło: 2002 Grupa Banku Światowego za: http://www.unic.un.org.pl/rownouprawnienie/empowering.php]


Zbieranie deszczówki:

Uwłasnowolnienie kobiet w Kenii

Kobiety z plemienia Masajów przyłączyły się do pionierskiej akcji przeciwdziałania skutkom suszy, dzięki której mają nadzieję oszczędzić czas marnowany do tej pory na długie poszukiwania czystej wody pitnej. Projekt ma na celu zbieranie deszczówki przy wykorzystaniu specjalnych kontenerów oraz wykopanych w ziemi mini- zbiorników, dzięki czemu kobiety nie będą już musiały wędrować kilometrami w poszukiwaniu czystej wody. Będą miały jej zapas w pobliżu domu.
Projekt jest częścią szerszej inicjatywy o charakterze międzynarodowym, sponsorowanej przez rząd Szwecji. Projekt realizowany jest przez organizację EarthCare Africa działającą w imieniu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Przygotowywane są podobne projekty dla Nepalu, Indii, Bhutanu i Tonga.
Dotychczas zainstalowano w Kenii w trzech miejscach zbiorniki mogące pomieścić 520 000 litrów wody deszczowej. Zakłada się, że w następstwie tej inicjatywy, dzięki nawodnieniu gleby w pobliżu zbiorników, co stworzy idealne warunki dla upraw, kobiety będą mogły zakładać przydomowe warzywniki.

[Źródło:http://www.unic.un.org.pl/rownouprawnienie/empowering.php]

Udział kobiet w podejmowaniu decyzji

Nierówność płci ma odzwierciedlenie w niskim udziale kobiet we władzach krajowych i samorządowych, a to z kolei ma konsekwencje np. dla ochrony środowiska naturalnego gdyż kobiety wykazują większą troskę o środowisko naturalne i wspierają politykę prośrodowiskową. Na podstawie badań w25 krajach rozwiniętych i 65 krajach rozwijających się stwierdzono, że w krajach, w których reprezentacja kobiet w parlamentach jest wyższa jest bardziej prawdopodobne, że: ustanowione zostaną nowe obszary chronione. Na podstawie analizy danych ze 130 krajów wynika, że w krajach, w których reprezentacja kobiet w parlamentach jest wyższa, jest bardziej prawdopodobne, że ratyfikowane zostaną międzynarodowe traktaty dotyczące ochrony środowiska.