SCENARIUSZE

Odpowiedzialna turystyka – co to takiego?

Opis: Scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, po których uczeń zna i potrafi zdefiniować pojęcie turystyka, ma świadomość współodpowiedzialności za środowisko, innych ludzi, rozumie istotę odpowiedzialnej turystyki, potrafi współpracować w grupie.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Joanna Wieczorek Modyfikacja: Beata Szcześniak - Piwowarska



CELE LEKCJI:
• Uczeń zna i potrafi zdefiniować pojęcie turystyka,
• Uczeń ma świadomość współodpowiedzialności za środowisko, innych ludzi,
• Uczeń rozumie istotę odpowiedzialnej turystyki,
• Uczeń potrafi współpracować w grupie.

METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI:
• analiza SWOT,
• praca w grupach,
• dyskusja,
• burza mózgów.

STRUKTURA LEKCJI:

FAZA WSTĘPNA - 15 minut

• Czynności organizacyjno – porządkowe.
• Podanie tematu zajęć i przeprowadzenie jednego z dwóch poniższych ćwiczeń:
- Nauczyciel prosi o przeczytanie opisów związanych z rodzajami turystyki ( zał. 1) .Uczniowie określają jakie to rodzaje turystyki i odpowiadają na pytanie – jak lubimy spędzać wakacje i dlaczego? - Nauczyciel dzieli uczniów na 6 grup. Uczniowie na przygotowanych arkuszach papieru wykonują analizę SWOT każdego opisanego rodzaju turystyki - 2 grupy ten sam opis. Następnie uczniowie krótko przedstawiają rezultaty pracy. Opisy i dyskusja będzie wprowadzeniem do zasadniczej fazy lekcji.
(zał. 2)

FAZA REALIZACJI – 20 - 25 minut (w zależności od liczby grup)

• Nauczyciel prosi o stworzenie możliwie jak największej liczby skojarzeń do słowa kluczowego – ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Pojęcia uczniowie zapisują na tablicy. (zał. 3) Nauczyciel kieruje pracą uczniów naprowadzając ich na skojarzenia powiązane z turystyką. 5 minut
• Zasadniczym zadaniem uczniów jest stworzenie cech odpowiedzialnego turysty. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa dostaje arkusz papieru z narysowaną postacią człowieka. Uczniowie tworzą „TURYSTĘ ODPOWIEDZIALNEGO”- dopisują cechy związane z odpowiedzialną turystyką, dorysowują strój, wyposażenie itp. Następnie przedstawiają wyniki pracy (zwrócenie uwagi na kreatywne podejście) (zał. 4 i 8) 15-20 minut.

FAZA PODSUMOWUJĄCA (5-10 minut)

• Nauczyciel w podsumowaniu przedstawia uczniom zasady odpowiedzialnej turystyki zgodnie z Deklaracją z Kapsztadu, sformułowaną na szczycie Ziemi w 2002 (Responsible Tourism in Destinations 2002)
Turystyka odpowiedzialna:
• minimalizuje negatywne skutki gospodarcze, środowiskowe i społeczne;
• generuje większe korzyści ekonomiczne dla miejscowej ludności i zwiększa dobrobyt lokalnych społeczności;
• polepsza warunki pracy i daje do niej dostęp;
• bierze pod uwagę postawy i przekonania mieszkańców;
• ma pozytywny wkład w ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego;
• wzbogaca doświadczenia turystów, pozwalając na głębszy kontakt z lokalną społecznością i lepsze zrozumienie lokalnych problemów kulturowych, społecznych i środowiskowych;
• umożliwia aktywność osób niepełnosprawnych;
• jest wrażliwa kulturowo: kreuje postawę wzajemnego szacunku między turystami i gospodarzami, podtrzymuje, buduje lokalną dumę i pewność siebie. ( zał. 5)
( http://www.odpowiedzialna-turystyka.pl/pl/odpowiedzialna-turystyka/najwazniejsze-fakty)

• Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z adresami stron internetowych związanych z tematyką. ( zał. 6)

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
Karty pracy przygotowane przez nauczyciela – załączniki 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

PROPONOWANA PRACA DOMOWA:
Nauczyciel poleca w ramach pracy domowej przygotowanie przez każdego ucznia, lub w grupach folderu reklamującego wyjazdy turystyczne, biura turystyczne promujące odpowiedzialną turystykę. (zał. 7)
Prace mogą dotyczyć miejsc przedstawionych na planszach edukacyjnych (zał. 9)

ZAŁĄCZNIKI:
Załącznik. 1- materiały źródłowe
Załącznik. 2- schemat analizy SWOT
Załącznik. 3- mapa mentalna
Załącznik. 4- „Turysta odpowiedzialny”
Załącznik. 5-zasady odpowiedzialnej turystyki
Załącznik. 6- adresy stron internetowych
Załącznik. 7- zadanie domowe
Załącznik. 8 – cechy „odpowiedzialnego turysty"
Załącznik 9 – plansze edukacyjne

Załącznik. 1

.... Pojechaliśmy we dwóch autostopem. Do Chamonix w 34 godziny. Na miejscu zachwyt. Wiadomo, jak działa widok ośnieżonych szczytów na młodych zapaleńców. Zwłaszcza, że pierwszy raz widzieliśmy coś powyżej 2700 metrów.(...) Patrzymy na mijających nas ludzi – wszyscy mają fajne kurtki, kijki, czekany. Niektórzy powiązani są linami. A my, biedne misie? W ortalionach, zwykłych okularach przeciwsłonecznych, a kijki mamy nie teleskopowe, tylko zwykłe narciarskie Gore – tex był wtedy dla nas czymś w rodzaju złotego runa. Napotkana ekipa z Katowic nie nastraja nas optymistycznie – oni mieli wszystko z gore – texu, aklimatyzowali się kilka dni, spali w Gouter, mieli niezłą pogodę i nie weszli. Rozłożyła ich choroba wysokościowa. My jesteśmy tu od przedwczoraj, a do szczytu mamy kilka godzin. Na szczęście pogoda jest rewelacyjna. A jako prowiant mamy “kabanosy polskie luksusowe”, jeszcze z domu. Budzi się w nas kulinarny patriotyzm. No, ciekawe, czy ktoś ma tutaj coś lepszego niż chlebek razowy? Trochę już czerstwy, ale jeszcze się nada.
( http://www.swiatpodrozy.pl/a.php?id=1700)

.......to najlepsze wyselekcjonowane oferty specjalne z przelotami z Polski i Niemiec. Wszystkie proponowane tutaj ekskluzywne hotele są sprawdzone przez nas oraz wielu naszych stałych Klientów. Każdy z hoteli zapewnia przyjemną obsługę, wyśmienitą kuchnię i posiada prawdziwe gwiazdki. Szczególnie polecamy hotele z wyjątkowo bogatą ofertą All Inclusive, gdzie wspaniała kuchnia oraz rozrywka, sport ,i luksusowe wakacje zapewnione są do woli.....
(http://www.topwakacje.pl/rt/slonce-i-morze.php)

...Ach, jak miło odpocząć na łonie natury. Gospodarstwo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Dojazd zapewnia droga gruntowa. Gospodarstwo posiada obiekt mieszkalny, w którym możliwe jest zakwaterowanie wczasowiczów. (...)Naprzeciwko budynku mieszkalnego znajdują się stanowiska pięciu koni. Zaraz obok znajduje się duża altana mogąca pomieścić 15 osób. Znajdujący się obok grill pozwala na miłe spędzenie wieczoru w gronie przyjaciół. Gospodarstwo jest oddalone od zabudowań wiejskich, co nie oznacza, ze leży gdzieś na cywilizacyjnej rubieży. Średnia odległość do sklepów, urzędów itp. wynosi ok. 1,5 km....
( http://www.zalasem.cba.pl/page.php?2 )


Załącznik. 2
ANALIZA SWOT
Mocne strony Słabe strony

Szanse Zagrożenia

Załącznik 3



Załącznik4



Załącznik 5




Załącznik. 6

Ciekawe strony internetowe:
http://www.odpowiedzialna-turystyka.pl/pl- serwis poświęcony odpowiedzialnej turystyce
http://www.planeta.com – serwis z artykułami o ciekawych projektach / wydarzeniach podejmujących tematykę odpowiedzialnej turystyki
http://www.expeditions.com – firma realizująca odpowiedzialne wyprawy od 1958 roku
http://slumtourism.net - strona poświęcona turystyce do biednych dzielnic miast (slumsów, faweli, townshipów)
http://www.responsibletravelreport.com – internetowy magazyn poświęcony odpowiedzialnej turystyce
http://www.facebook.com/OdpowiedzialnaTurystyka - strona na portalu społecznościowym Facebook poświęcona odpowiedzialnej turystyce

Załącznik. 7

Twoim/ Waszym zadaniem będzie stworzenie folderu reklamującego wyjazdy turystyczne, biura turystyczne promujące odpowiedzialną turystykę.

Forma i sposób wykonania dowolny. (film reklamowy, ulotka reklamowa itp.) Liczy się treść merytoryczna i kreatywność!

Możliwe konsultacje z nauczycielem

Czas realizacji 2 tygodnie
POWODZENIA!!