SCENARIUSZE

Rozszerzamy perspektywę

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i liceum na temat prawa i dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz



Cele:
przedstawienie podstawowych informacji dotyczących życia codziennego kenijskich uczniów uświadomienie podobieństw między uczniami z Polski i krajów globalnego Południa

Potrzebne materiały:
zdjęcia znajdujące się w Materiale dla uczniów nr 1, kopia tekstu z Materiału dla uczniów nr 2, dla każdego z zespołów kartki papieru

Przebieg ćwiczenia:
Powiedz uczniom, że za chwilę obejrzą zdjęcia zrobione przez ich kolegów i koleżanki w Kenii. Podziel klasę na 4 zespoły i każdemu wręcz po jednym zdjęciu z materiału dla uczniów 1. Poproś, aby przyjrzeli się fotografii i odpowiedzieli na następujące pytania:

- Co przedstawia zdjęcie? (Zwróćcie uwagę zarówno na pierwszy, jak i drugi plan).
- Kto jest na zdjęciu i co robi ta osoba/robią te osoby?
- Jak wygląda typowy dzień bohatera/bohaterów zdjęcia?
- Co robi przez większość dnia? Jakie są jego/jej/ich obowiązki?
- Jak spędza czas wolny?
- Co mogło się wydarzyć dziesięć minut przed zrobieniem zdjęcia, a co dziesięć minut po?

Następnie poproś o znalezienie, co najmniej 10 podobieństw między nimi, a osobami ze zdjęcia.
Wyniki swojej pracy zespoły powinny zaprezentować klasie. Podsumowując prezentacje, staraj się podkreślić wielość
podobieństw między uczniami z Polski i Kenii.

Następnie rozdaj zespołom czyste kartki A4 oraz tekst z materiału dla uczniów 2. Poproś o jego przeczytanie oraz wykonanie następującego zadania:

„Umieśćcie zdjęcie, które otrzymaliście na środku czystej kartki. Tak, jak każda fotografia, zdjęcie to pokazuje tylko wycinek rzeczywistości. Możemy tylko wyobrażać sobie, co znalazło się poza kadrem. Teraz postaramy się rozszerzyć naszą perspektywę i zastanowić się nad otoczeniem osób znajdujących się na zdjęciu. Na czystej kartce, którą otrzymaliście postarajcie się odpowiedzieć na pytania dotyczące kenijskiej szkoły (odpowiedzi wpiszcie naokoło zdjęcia).

- Jak wyglądają warunki, w jakich pracują uczniowie?
- Jakie prawa i obowiązki mają kenijscy uczniowie?
- Co różni polską i kenijską szkołę? Postarajcie się wskazać plusy i minusy.
- Co zmienilibyście w tej szkole, gdybyście mieli okazję i środki do zrobienia tego?

Zanim zaczniecie odpowiadać na pytania, przeczytajcie krótką relację Łukasza, polskiego wolontariusza, który uczył w tej szkole przez 3 miesiące. Po wykonaniu zadania, poproszę was o prezentację wyników pracy.” Po prezentacjach uczniów, podsumuj dyskusję. Podkreśl, że dostęp do edukacji jest prawem człowieka i choć wiele zostało już zrobione dla poprawy sytuacji młodych ludzi w Kenii, wciąż powinniśmy wspierać ich dążenia do lepszego wykształcenia.