SCENARIUSZE

Wspólnie piszemy historię

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i liceum na temat sytuacji uczniów w krajach globalnego Południa. Część publikacji "Prawo do edukacji".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz



Cel:
nakłonienie do refleksji nad sytuacją uczniów w krajach globalnego Południa

Potrzebne materiały: kartki papieru, długopisy, paski papieru z zestawami haseł

Przebieg ćwiczenia:
Podziel klasę na 4-5 osobowe zespoły. Każdemu z nich wręcz jeden z zestawów haseł zawartych w Materiale dla nauczyciela i poproś aby ułożyli historię, w której użyją wszystkich z nich (można je odmieniać). Bohaterem/bohaterką opowieści ma być ich rówieśnik/rówieśniczka z kraju, który wskazany jest w zestawie. Na napisanie historii zespoły mają 10 minut. Po upływie tego czasu, poproś, aby przedstawiciele grup zaprezentowali historie. Następnie zapytaj klasę o podobieństwa w przedstawionych historiach.

- Dlaczego przyszły im na myśl akurat te skojarzenia?
- Czy według nich mogłyby być to prawdziwe historie?
- Dlaczego? W czym, według nich, życie szkolne w Sudanie Południowym i Kenii różni się od polskiego?
- Jakie są podobieństwa?

Ćwiczenie to może być wstępnym etapem do analizy porównawczej sytuacji młodych ludzi w Polsce i w krajach globalnego Południa. Może także posłużyć jako wstęp do refleksji na temat naszego wyobrażenia o życiu w krajach globalnego Południa.

Podczas dyskusji postaraj się przekazać część informacji na temat kwestii dostępu do edukacji w Afryce, na podstawie tekstów zawartych w pierwszej części tej publikacji.