SCENARIUSZE

… bo nauka to potęgi klucz

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i liceum na temat prawa i dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa na przykładzie Sudanu Południowego. Część publikacji "Prawo do edukacji".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz



Cele:
- pokazanie przyczyn ograniczonego dostępu do edukacji w Sudanie Południowym
- wypracowanie propozycji działań mogących zaradzić temu problemowi

Potrzebne materiały: losy do dzielenia na grupy, karty
z historiami bohaterów,

Przebieg ćwiczenia:
Za pomocą kolorowych karteczek (żółtej, zielonej i czerwonej) podziel klasę na 3 grupy. Poproś, aby każdy zespół usiadł w kręgu i rozdaj po kopii historii z Materiału dla uczniów 1 (każdy zespół otrzymuje inną historię). Pierwsze zadanie polega na uważnym przeczytaniu historii i odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy bohaterowie opowieści są szczęśliwi?
- O jakich problemach wspominają bohaterowie opowieści?
- Co ułatwiłoby życie bohaterom opowieści?

Zwróć uwagę uczniom, aby zapamiętali wnioski z ich dyskusji. Gdy grupy przedyskutują powyższe pytania, zbierz teksty
i poproś, aby uczniowie utworzyli nowe, 3-osobowe zespoły tak, aby w każdym znaleźli się reprezentanci każdego
z kolorów.

Poproś, aby w skrócie opowiedzieli sobie historie, które przeczytali. Każdy ma na to jedną minutę. Następnie poinformuj
uczniów, że kolejne zadanie będzie polegało na wypracowaniu wspólnego oświadczenia do polskich mediów mówiącego o tym, na czym polega problem dostępu do edukacji w Sudanie Południowym. Zasugeruj, aby najpierw zrobili listę głównych ograniczeń w dostępie do edukacji, a następnie zaproponowali trzy działania, które powinien podjąć rząd Sudanu Południowego, by tą sytuację poprawić. Na koniec poproś o wskazanie trzech rzeczy, które mogą zrobić mieszkańcy Polski, aby sytuacja ta uległa poprawie.

Gdy zespoły zakończą pracę, poproś o prezentację oświadczeń. Pozwól uczniom komentować propozycje swoich
kolegów i koleżanek. Podsumuj dyskusję stwierdzeniem, że rozwiązanie problemu dostępu do edukacji w Sudanie
Południowym zależy od działań wielu podmiotów, także od mieszkańców Polski.