Waga edukacji
Opis:
Scenariusz dla gimnazjum i liceum na temat prawa i dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa. Część publikacji "Prawo do edukacji".
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz
Wydawca:
Polska Akcja Humanitarna
Odniesienie do podstawy programowej: WOS
III etap edukacyjny
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Państwo i władza demokratyczna
uczeń: 10. 6. wyjaśnia, czym są prawa człowieka i uzasadnia ich znaczenie we współczesnej
demokracji.
22. Współpraca i konflikty międzynarodowe
uczeń: 22. 1. wyjaśnia, czym zajmuje się ONZ, jej najważniejsze organy (Zgromadzenie
Ogólne, Rada Bezpieczeństwa, Sekretarz Generalny) i wybrane organizacje
międzynarodowe;
23. Problemy współczesnego świata
uczeń: 23. 1. porównuje sytuacje w krajach biednego Południa i bogatej Północy i wyjaśnia
na przykładach, na czym polega ich współzależność;
23. 2. uzasadnia potrzebę pomocy humanitarnej i angażuje się (w miarę swoich
możliwości) w działania instytucji (także pozarządowych), które ją prowadzą;
IV etap edukacyjny (zakres podstawowy)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
6. Prawa człowieka
uczeń: 6. 2. wymienia podstawowe prawa i wolności człowieka; wyjaśnia, co oznacza, że są
one powszechne, przyrodzone i niezbywalne;
6. 3. podaje najważniejsze postanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,
Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Konwencji o Prawach Dziecka;
7. Ochrona praw i wolności
uczeń: 7. 4. przedstawia na przykładach działania podejmowane przez ludzi i organizacje
pozarządowe broniące praw człowieka; w miarę swoich możliwości włącza się
w wybrane działania (np. podpisuje apel, prowadzi zbiórkę darów);
7. 6. znajduje informacje o naruszaniu praw człowieka w wybranej dziedzinie
(np. prawa kobiet, prawa dziecka, wolność wyznania, prawo do edukacji, prawa
humanitarne) i projektuje działania, które mogą temu zaradzić.
IV etap edukacyjny (zakres rozszerzony)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Edukacja w XXI wieku
uczeń: 10. 1. przedstawia rolę szkoły i edukacji nieformalnej we współczesnym
społeczeństwie informacyjnym.
36. Prawa człowieka
uczeń: 36. 1. przedstawia historyczny rodowód praw człowieka;
36. 2. przedstawia argumenty na rzecz uniwersalności praw człowieka i przeciw niej;
36. 3 rozróżnia prawa i wolności osobiste, polityczne oraz ekonomiczne, społeczne
i kulturalne; wskazuje, do której generacji należą poszczególne prawa.
40. Stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym
uczeń: 40. 3. wyjaśnia przyczyny dysproporcji między globalną Północą i globalnym
Południem oraz mechanizmy, które ją zmniejszają lub powiększają;
GEOGRAFIA
IV etap edukacyjny (zakres podstawowy)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór) 1 Education for All: Is the world on track?, EFA Global Monitoring Report, UNESCO Publishing, 2002, s. 35.
2. Zróżnicowanie gospodarcze świata
uczeń: 2. 1. klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźników rozwoju społecznego
i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i biedne Południe)
i podaje przyczyny dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego
regionów świata;
2. 2. ocenia i projektuje różne formy pomocy państwa i organizacji pozarządowych
państwom i regionom dotkniętym kryzysem zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:WOS
III etap edukacyjny
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Państwo i władza demokratyczna
uczeń: 10. 6. wyjaśnia, czym są prawa człowieka i uzasadnia ich znaczenie we współczesnej
demokracji.
22. Współpraca i konflikty międzynarodowe
uczeń: 22. 1.... więcej
Cele:
uświadomienie przeszkód w dostępie do edukacji w krajach globalnego Południa przedstawienie sposobów mogących przyczynić się do zwiększenia dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa
Potrzebne materiały: waga (najlepiej szalkowa), małe przedmioty do obciążenia wagi (np. pudełka zapałek)
Przebieg ćwiczenia:
Przynieś do sali lekcyjnej wagę. Jeżeli nie jesteś w stanie zorganizować prawdziwej wagi, narysuj na tablicy wagę szalkową. Poinformuj uczniów, że dziś będziecie się zajmować barierami w dostępie do edukacji na świecie i możliwościami ich przezwyciężenia.
Poproś uczniów o odpowiedź na pytanie: dlaczego w krajach globalnego Południa dostęp do edukacji jest ograniczony. Uczniowie powinni wskazać jak najwięcej powodów, najlepiej różnego typu: od barier infrastrukturalnych, poprzez kulturowe, skończywszy na ekonomicznych (przykładowe odpowiedzi zawarte są w Materiale dla nauczyciela 1). Każdą barierę zapisz na tablicy, a następnie połóż jedno pudełko zapałek na wadze jako symbol tej bariery. Pudełka kładź tylko na jednej szali wagi.
Gdy pomysły się skończą, podziel uczniów na 5 grup. Do każdej z nich przypisz jeden z podmiotów wskazanych w Materiale dla nauczyciela 2. Powiedz, że powinni wygenerować jak najwięcej pomysłów, co dany podmiot (np. mieszkańcy Polski) mogą zrobić, by te bariery zniwelować.
Po kilkuminutowej burzy mózgów, poproś, aby zespoły podawały po jednym wymyślonym przez nich działaniu.
Każde działanie, które wspólnie uznacie za możliwe do zrealizowania, zapisz na tablicy. Dodatkowo połóż jedno
pudełko na drugiej z szal wagi. Waga powoli będzie przechylała się na stronę pudełek symbolizujących działania. Ćwiczenie kończy się, gdy wyczerpią się pomysły na działania.
Podsumowując, zaznacz, że każde działanie podjęte przez nas, organizacje lub rządy przybliża nas do przezwyciężenia
barier w dostępie do edukacji.
Jeżeli nie dysponujesz wagą, poprzestań na zapisywaniu propozycji na tablicy po obu stronach narysowanej wagi.