SCENARIUSZE

Alternatywna linia życia

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i liceum na temat wpływu edukacji na życie człowieka. Część publikacji "Prawo do edukacji".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz



Cele:
- zachęcenie do refleksji nad wpływem edukacji na życie człowieka
- uświadomienie, że niewielkie zmiany mogą nieść za sobą znaczące konsekwencje

Potrzebne materiały: schemat zawarty w Materiale dla uczniów (po jednej kopii dla każdego zespołu)

Przebieg ćwiczenia:
Powiedz uczniom, że ćwiczenie, w którym za chwilę wezmą udział dotyczy kwestii dostępu do edukacji i roli, jaką pełni ona w życiu każdego człowieka. Podziel klasę na pięcioosobowe zespoły i każdemu z nich wręcz materiał dla uczniów.
Powiedz, że grafika, którą widzą przedstawia symbolicznie życie pewnej kobiety z Sudanu Południowego o imieniu Elisabeth.
Zaznaczone na niej zostały ważniejsze chwile w jej życiu.

Zadaniem zespołu jest stworzenie alternatywnej linii życia, przy założeniu, że nasza bohaterka idzie do szkoły. Jeżeli czas na to pozwoli, zespół może przygotować kilka propozycji.

Następnie poproś przedstawicieli zespołów o zaprezentowanie ich prac. Razem z uczniami postaraj się znaleźć podobieństwa między ich propozycjami. Podyskutujcie na temat roli edukacji w życiu młodego człowieka oraz przyczyn, dla których niektórzy ich rówieśnicy z krajów globalnego Południa nie chodzą do szkoły.

Zapytaj uczniów czy nierówny dostęp do edukacji ma jakieś konsekwencje dla wspólnoty międzynarodowej. W podsumowaniu
zawrzyj najważniejsze ustalenia z dyskusji.