Poker kryterialny „Jak pomóc uczniom z globalnego Południa?”
Opis:
Scenariusz gry „Jak pomóc uczniom z globalnego Południa?” na temat prawa i dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa. Część publikacji "Prawo do edukacji".
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz
Wydawca:
Polska Akcja Humanitarna
Odniesienie do podstawy programowej: WOS
III etap edukacyjny
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Państwo i władza demokratyczna
uczeń: 10. 6. wyjaśnia, czym są prawa człowieka i uzasadnia ich znaczenie we współczesnej
demokracji.
22. Współpraca i konflikty międzynarodowe
uczeń: 22. 1. wyjaśnia, czym zajmuje się ONZ, jej najważniejsze organy (Zgromadzenie
Ogólne, Rada Bezpieczeństwa, Sekretarz Generalny) i wybrane organizacje
międzynarodowe;
23. Problemy współczesnego świata
uczeń: 23. 1. porównuje sytuacje w krajach biednego Południa i bogatej Północy i wyjaśnia
na przykładach, na czym polega ich współzależność;
23. 2. uzasadnia potrzebę pomocy humanitarnej i angażuje się (w miarę swoich
możliwości) w działania instytucji (także pozarządowych), które ją prowadzą;
IV etap edukacyjny (zakres podstawowy)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
6. Prawa człowieka
uczeń: 6. 2. wymienia podstawowe prawa i wolności człowieka; wyjaśnia, co oznacza, że są
one powszechne, przyrodzone i niezbywalne;
6. 3. podaje najważniejsze postanowienia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka,
Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Konwencji o Prawach Dziecka;
7. Ochrona praw i wolności
uczeń: 7. 4. przedstawia na przykładach działania podejmowane przez ludzi i organizacje
pozarządowe broniące praw człowieka; w miarę swoich możliwości włącza się
w wybrane działania (np. podpisuje apel, prowadzi zbiórkę darów);
7. 6. znajduje informacje o naruszaniu praw człowieka w wybranej dziedzinie
(np. prawa kobiet, prawa dziecka, wolność wyznania, prawo do edukacji, prawa
humanitarne) i projektuje działania, które mogą temu zaradzić.
IV etap edukacyjny (zakres rozszerzony)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Edukacja w XXI wieku
uczeń: 10. 1. przedstawia rolę szkoły i edukacji nieformalnej we współczesnym
społeczeństwie informacyjnym.
36. Prawa człowieka
uczeń: 36. 1. przedstawia historyczny rodowód praw człowieka;
36. 2. przedstawia argumenty na rzecz uniwersalności praw człowieka i przeciw niej;
36. 3 rozróżnia prawa i wolności osobiste, polityczne oraz ekonomiczne, społeczne
i kulturalne; wskazuje, do której generacji należą poszczególne prawa.
40. Stosunki międzynarodowe w wymiarze globalnym
uczeń: 40. 3. wyjaśnia przyczyny dysproporcji między globalną Północą i globalnym
Południem oraz mechanizmy, które ją zmniejszają lub powiększają;
GEOGRAFIA
IV etap edukacyjny (zakres podstawowy)
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór) 1 Education for All: Is the world on track?, EFA Global Monitoring Report, UNESCO Publishing, 2002, s. 35.
2. Zróżnicowanie gospodarcze świata
uczeń: 2. 1. klasyfikuje państwa na podstawie analizy wskaźników rozwoju społecznego
i gospodarczego; wyróżnia regiony bogate i biedne (bogatą Północ i biedne Południe)
i podaje przyczyny dysproporcji w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego
regionów świata;
2. 2. ocenia i projektuje różne formy pomocy państwa i organizacji pozarządowych
państwom i regionom dotkniętym kryzysem zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:WOS
III etap edukacyjny
Treści nauczania – wymagania szczegółowe (wybór)
10. Państwo i władza demokratyczna
uczeń: 10. 6. wyjaśnia, czym są prawa człowieka i uzasadnia ich znaczenie we współczesnej
demokracji.
22. Współpraca i konflikty międzynarodowe
uczeń: 22. 1.... więcej
Cel:
- wskazanie sposobów na rozsądną pomoc uczniom z krajów globalnego Południa
- nakłonienie do refleksji, czy osiąganie szybkich efektów wpływa na długofalowe i skuteczne zmiany
Potrzebne materiały: plansze do pokera kryterialnego (według schematu w Materiale dla uczniów), zestawy małych papierowych kart (liczba dostosowana do liczebności grupy – po 12 kart na zespół), kostki do gry
Przebieg ćwiczenia:
Zapowiedz, że będziecie rozmawiać o różnych sposobach wsparcia uczniów z krajów globalnego Południa. Poprzez burzę mózgów, postarajcie się wymienić jak największą liczbę przykładów akcji, którą mogą podjąć polscy uczniowie by wesprzeć ich rówieśników w mniej rozwiniętych krajach. Spiszcie na tablicy co najmniej 12 pomysłów (przykłady znajdziesz w Materiale dla nauczyciela, ale lista ta nie jest zamknięta).
Następnie podziel klasę na 4-osobowe grupy i rozdaj każdej z nich planszę do gry oraz zestaw 12 kart. Poproś, aby na każdej z kart zapisali jeden pomysł z tablicy i zapoznali się z instrukcją gry.
Gdy uczniowie skończą grać, poproś reprezentantów zespołów o prezentację dwóch sposobów pomagania, które znalazły się najbliżej środka planszy. Zastanówcie się wspólnie nad wynikami i ewentualnymi rozbieżnościami w wyborach zespołów.
Zapytaj uczniów, co uznają za najbardziej efektywną formę pomocy. Czy pomoc, która przynosi efekty najszybciej zawsze
jest najlepsza? Jeżeli czas na to pozwoli, zaplanujcie wspólnie jedno działanie, które możecie podjąć w swoim środowisku w najbliższym czasie.