SCENARIUSZE

Wielka gra planszowa „Droga do szkoły”

Opis: Scenariusz gry przybliżającej uczniom temat dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa na przykładzie Kenii. Część publikacji "Prawo do edukacji".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz



Cele:
uzmysłowienie barier w dostępie do edukacji w krajach globalnego Południa umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w poszukiwaniu rozwiązań zadań, które mogą być zaskakujące zastanowienie się nad możliwymi sposobami wpływu na zwiększenie dostępu do edukacji na świecie

Potrzebne materiały:
plansza do gry (można ją narysować kredą na placu przed szkołą lub rozłożyć kartki A4, które będą symbolizować poszczególne pola gry), kostka do gry (najlepiej dużych rozmiarów – zrobiona ze styropianu
lub dużego pudełka), lista zadań, zeszyt, gazeta.

Przebieg gry:
Podziel klasę na dwa zespoły i poproś o wybranie reprezentanta każdego z nich. Poinformuj uczniów, że za chwilę wezmą udział w grze, która przybliży im kwestię dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa.

Wyjaśnij zasady gry:
po planszy poruszamy się zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek, wygrywa drużyna, która pierwsza dotrze do pola nr 30, jeżeli reprezentant drużyny stanie na polu oznaczonym znakiem zapytania, drużyna musi wykonać przypisane do danego pola zadanie.Jeżeli wykona je niepoprawnie, musi cofnąć się o trzy pola, rozpoczyna drużyna, która wyrzuci więcej oczek.

O poprawności wykonania zadania decyduje prowadzący/a grę. Na wykonanie poszczególnych zadań uczniowie
mają maksymalnie 5 minut.

Zapytaj czy zasady gry są zrozumiałe i rozpocznij grę słowami:
„Jesteście grupą uczniów, która mieszka w Kenii. Tak jak wielu młodych mieszkańców Afryki, codziennie przemierzacie kilka kilometrów by dotrzeć do szkoły. Ale nikt nie powiedział, że droga do szkoły musi być nudna! Podczas Waszej
podróży spotka Was wiele przygód i wyzwań, którym będziecie musieli sprostać. Powodzenia!”

Gdy jedna z drużyn dotrze do ostatniego pola, pogratuluj zwycięzcom i zapytaj o wrażenia z gry. Czy podobała im się
zabawa? Czy coś ich zaskoczyło? Czy któreś z zadań było dla nich wyjątkowo trudne? Następnie poproś o odpowiedź na pytanie, czego nowego się dowiedzieli.

Podziękuj uczniom za udział w grze i przedstaw podstawowe informacje na temat dostępu do edukacji w krajach globalnego Południa (na podstawie pierwszej części tej publikacji).