SCENARIUSZE

Nie bądź obojętny...

Opis: Scenariusz zajęć ukazujących podział świata na globalne Południe i Północ, konieczność pomocy. GLOBALNIE ODPOWIEDZIALNIE - Milenijne Cele Rozwoju

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Małgorzata Wojnarowska



Cele:
Uczeń powinien:
• mieć świadomość ogromnych kontrastów w poziomie życia ludzi na Ziemi,
• rozumieć określenia: kraje globalnego Południa i globalnej Północy,
• podać przykłady akcji pomocowych prowadzonych przez państwo czy organizacje pozarządowe,
• poczuwać się do obowiązku pomagania innym,
• rozumieć związek między swoimi działaniami a losem ludzi w innych częściach świata.

Metody, techniki, formy pracy:
Praca z tekstem, gra dydaktyczna (układanka), praca w grupach

Materiały pomocnicze:
• Materiał pomocniczy nr 1 — Milenijne cele rozwoju — układanka (tyle kompletów, ile grup)
• Materiał pomocniczy nr 2 — Co to są Milenijne cele rozwoju?

Przebieg zajęć:
1. Poproś uczniów, aby wyobrazili sobie, że obudzili się rano i nie mają nic do jedzenia ani picia, żadnych ubrań, ulubionych sprzętów czy zabawek, domu, prądu itp. W takich warunkach żyje wiele milionów dzieci, a wiele z nich umiera z głodu. Powiedz uczniom, że średnio na całym świecie co 5 sekund umiera jedno dziecko. Można by je uratować, gdyż większość tych niepotrzebnych śmierci wynika z niedożywienia albo chorób, które są całkowicie uleczalne. Aby uświadomić uczniom ogrom problemu, powiedz że w ciągu 45 minut lekcji na świecie nie przeżyje ok. 540 dzieci. Uczniowie zapewne wiedzą, że najwięcej miejsc ogromnego ubóstwa jest w Afryce, Azji. Kraje te przeważnie leżą na półkuli południowej. Mówi się o nich: kraje globalnego Południa. Jednocześnie są miejsca na Ziemi, gdzie niczego ludziom nie brakuje. Niektórzy z nich żyją w ogromnym luksusie i są tak bogaci, że do końca życia nie będą w stanie wydać pieniędzy, które posiadają. To kraje globalnej Północy. Świat jest pełen ogromnych kontrastów. Porozmawiajcie o tym, czy to jest sprawiedliwe. (5’)

2. Podziel uczniów na 4- lub 5-osobowe zespoły. Każdemu rozdaj pierwszą część układanki — Czy wiesz, że... (kolor żółty). Poproś, aby przeczytali te informacje na wszystkich paskach i postarali się ułożyć z tego 8 grup (w pionie, jedna pod drugą), z których każda dotyczy innego problemu (głód, choroby itp.). Poproś, aby zgłaszali się, gdy znajdą na paskach jakieś niezrozumiałe wyrazy. W razie potrzeby pomóż uczniom w pracy. Po ułożeniu poproś, aby nazwali swoimi słowami 8 problemów, których te przykłady dotyczą. (15’)

3. Następnie rozdaj drugą część układanki — Cele (kolor różowy). Powiedz uczniom, że wobec tak straszliwych zjawisk i problemów, z jakimi borykają się miliony ludzi na świecie, w 2000 roku postanowiono wytyczyć cele całej międzynarodowej społeczności, dzięki którym poprawi się los mieszkańców Ziemi, cierpiących głód i niedostatek. To Milenijne cele rozwoju (Materiał pomocniczy nr 2). Poproś uczniów, żeby dopasowali te cele do poukładanych wcześniej grup problemowych (w drugiej kolumnie). (10’)

4. Kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiednich, konkretnych Zobowiązań, które wiążą się z celami (kolor niebieski). Podpowiedz, że czasem do celu jest przypisane jedno zobowiązanie, a czasem kilka. Najtrudniejsze mogą być zobowiązania do 8 celu i tam zapewne będzie potrzebne wsparcie nauczyciela. (10’)

5. Na zakończenie zajęć poproś uczniów o odpowiedź na pytanie, co nasz kraj i różne organizacje w Polsce robią, aby pomóc mieszkańcom globalnego Południa i czy słyszeli o tego typu akcjach. Zapewne podadzą rozmaite przykłady. Potem poproś, aby zaproponowali, co sami mogą zrobić np. w sprawie głodu czy gospodarowania zasobami naturalnymi, do jakich działań mogą się przyłączyć. Ważne, aby zajęcia zakończyli w przekonaniu, że nie możemy pozostać obojętni wobec tak ważnych spraw. Mimo że mieszkamy daleko od krajów globalnego Południa, działając u siebie, na własnym podwórku, przyczyniamy się do rozwiązywania globalnych problemów. Możemy na przykład oszczędzać energię czy segregować śmieci. Inne pomysły na pewno zaproponują uczniowie. (5’)