SCENARIUSZE

Milenijne cele rozwoju — działajmy!

Opis: Scenariusz zajęć dotyczących Milenijnych Celów Rozwoju i zrównoważonego rozwoju. Globalnie - odpowiedzialnie. Milenijne Cele Rozwoju.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Małgorzata Wojnarowska



Cele:
Uczeń powinien:
• znać Milenijne cele rozwoju,
• rozumieć znaczenie lokalnego działania dla rozwiązywania globalnych problemów,
• wyjaśnić wpływ zaangażowanych społecznie jednostek na otaczającą rzeczywistość,
• znaleźć możliwości do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w ramach akcji organizowanych przez instytucje i organizacje pozarządowe,
• zaproponować własne pomysły na działania przyczyniające się do wzrostu świadomości społecznej w zakresie zrównoważonego rozwoju,
• umieć wykorzystać portal społecznościowy do pracy zespołowej nad zagadnieniami rozwojowymi.

Metody, techniki, formy pracy:
Praca z komputerem (wyszukiwarka internetowa, portal społecznościowy np. Facebook)

Materiały pomocnicze:
• Komputery z dostępem do internetu
• Materiał pomocniczy nr 1 — Instrukcje dla grup

Przebieg zajęć:

Uwaga! Lekcja w pracowni komputerowej z dostępem do internetu.

1. Na początek zadaj uczniom kilka pytań dotyczących kontrastów w poziomie życia mieszkańców Ziemi np.:
a) Czy wiecie, że obecnie 1,2 mld osób żyje za mniej niż 1 dolara dziennie?
b) Czy wiecie, że na całym świecie 114 mln dzieci w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły?
c) Czy wiecie, że co roku prawie 11 mln dzieci, czyli 1200 dzieci co godzinę, umiera na uleczalne choroby?
d) Czy wiecie, że epidemia HIV obniżyła średnią wieku w wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej do 40 lat?
e) Czy wiecie, że na całym świecie ponad miliard ludzi nie ma stałego dostępu do wody pitnej? (5’)

2. Przypomnij uczniom pojęcia: globalna Północ i globalne Południe. Zwróć uwagę na to, że pojęcie to jest mniej wartościujące i bardziej aktualne niż terminy „trzeci świat” i „kraje rozwijające się”. Określenie „trzeci świat” powstało na początku lat 50. i odnosiło się do wszystkich krajów, które były niezaangażowane po żadnej ze stron zimnej wojny — ani kapitalistycznego Zachodu, ani socjalistycznego Wschodu. Pojęcie „trzeci świat” sugeruje, że znajduje się w on gorszej pozycji, poniżej dwóch pierwszych światów. Powodowało to negatywne skojarzenia, więc zastąpiono je oficjalnie wprowadzonym przez ONZ określeniem „kraje rozwijające się”. To jednak też ma charakter wartościujący, stąd dziś mówi się: globalna Północ i globalne Południe. Powiedz uczniom, że wobec tak poważnych globalnych problemów i dysproporcji w poziomie rozwoju między
Północą a Południem zostały sformułowane w 2000 roku Milenijne cele rozwoju, a celem zajęć jest zdobycie informacji o nich i o działaniach z nimi związanych. Podczas lekcji uczniowie będą zdobywać informacje na dany temat, założą też zamknięte grupy na Facebooku, gdzie będą się wymieniać zgromadzonymi zasobami w obrębie swoich wątków tematycznych, zamieszczać linki, zdjęcia, komunikować się. Podziel uczniów na 8 zespołów. Sprawdź, czy w każdym z nich jest przynajmniej jedna osoba, która ma konto na Facebooku. Rozdaj instrukcję z opisem zadania do wykonania na lekcji, wyjaśnij wątpliwości uczniów, odpowiedz na pytania. (10’)

3. Uczniowie procują w grupach nad swoimi wątkami tematycznymi, wyszukują w internecie potrzebne informacje, gromadzą niezbędne dane, adresy stron internetowych, komunikują się ze sobą w obrębie zamkniętych grup stworzonych na Facebooku. Ci, którzy nie mają kont na tym portalu, zakładają je w trakcie zajęć, aby móc uczestniczyć w pracy grupy. (25’)

4. Na koniec zajęć przypomnij, że zadaniem uczniów — zgodnie z instrukcją — będzie uporządkowanie zgromadzonych informacji i przygotowanie się przez tydzień do krótkiej prezentacji na forum klasy. Odbędzie się ona na następnej lekcji. Każdy zespół będzie miał 7 minut na swoje wystąpienie. Potem nastąpi dyskusja i podsumowanie tematu. Po drugiej lekcji wszystkie grupy zmienią swój status prywatności na otwarty, a wtedy cała klasa i inni użytkownicy będą mogli korzystać ze zgromadzonych zasobów, aby poszerzyć wiadomości i poznać dokładnie całość zagadnienia Milenijne cele rozwoju. (5’)