MATERIAŁY DODATKOWE

Północ dla Południa — nie „dobrodzieje”, ale partnerzy

Opis: Materiał pomocniczy nr 1 i 2 WSKAŹNIK HDI

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Małgorzata Wojnarowska



Materiał pomocniczy nr 1

WSKAŹNIK HDI

Wskaźnik rozwoju społecznego (ang. Human Development Index, HDI, czasem tłumaczone jako „wskaźnik rozwoju ludzkiego”) — syntetyczny miernik opisujący efekty w zakresie społeczno-ekonomicznego rozwoju poszczególnych krajów (stąd czasem nazywany wskaźnikiem rozwoju społeczno-ekonomicznego). System ten wprowadzony został przez ONZ dla celów porównań międzynarodowych.
Wskaźnik HDI ocenia kraje na trzech płaszczyznach: „długie i zdrowe życie” (long and healthy life), „wiedza” (knowledge) i „dostatni standard życia” (decent standard of living). Od roku 2010 do ich pomiaru służą następujące wskaźniki:
• oczekiwana długość życia,
• średnia liczba lat edukacji otrzymanej przez mieszkańców w wieku 25 lat i starszych,
• oczekiwana liczba lat edukacji dla dzieci rozpoczynających proces kształcenia,
• dochód narodowy per capita w USD liczony według parytetu nabywczego waluty.
W opublikowanym 4 listopada 2010 roku Raporcie o rozwoju społecznym (HDI) Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Polska znalazła się w gronie krajów o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego (na 41 pozycji).

Źródło: Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Wska%C5%BAnik_rozwoju_spo%C5%82ecznego, [dostęp: 02.09.2011].


Materiał pomocniczy nr 2

POLSKA W ŚWIATOWEJ CZOŁÓWCE

Z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że najbardziej rozwinięte pod względem rozwoju społecznego państwa to: Norwegia, Australia, Nowa Zelandia, USA i Irlandia. Polska w tym rankingu zajmuje 41. pozycję (w 2010 roku), co plasuje ją w grupie państw najbardziej rozwiniętych. Spośród państw, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską w 2004 roku wyżej znalazły się Czechy (28. miejsce), Słowenia (29.), Słowacja (31.), Malta (33.), Estonia (34.), Cypr (35.) i Węgry (36.).
Najsłabiej rozwinięte pod względem społecznym państwa świata to: Mozambik, Burundi, Niger, Demokratyczna Republika Konga oraz Zimbabwe.
Ranking uwzględnia 169 państw; w tym roku w grupie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego znalazły się pierwsze 42; nasz kraj jako przedostatni. W ubiegłym roku do tego grona zaliczono 38 państw.
Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju m.in. porównuje ścieżki rozwoju państw od 1970 roku. Zdaniem autorów opracowania ludzie na całym świecie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wyedukowani niż 40 lat temu. W raporcie wyróżniono kraje, które najszybciej rozwijały się pod względem społecznym — na czele są Oman, Chiny, Nepal, Indonezja, Arabia Saudyjska, Laos, Tunezja i Korea Południowa. UNDP zwraca uwagę, że większość z nich to państwa, w których poziom HDI jest relatywnie niski.

Źródło: Jest lepiej niż myślimy. Polska w światowej czołówce. http:llgospodarka.dziennik.pllnewslartykulyl308067,jest-lepiej-niz- myslimy-polska-w-swiatowejczolowce.html [dostęp: 20.08.2011].