SCENARIUSZE

„Jak dwie krople wody”

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych na temat dostępu do wody na świecie. Część publikacji "Prawo do wody".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Anna Paluszek



Cel:
zapoznanie uczniów z podstawowymi faktami dotyczącymi dostępu do wody na świecie

Potrzebne materiały:
pocięte paski papieru z fragmentami zdań (Materiał dla nauczyciela), naczynie do losowania

Przebieg ćwiczenia:
Każdy uczeń losuje jeden pasek papieru, na którym znajduje się połowa zdania z tematyki wodnej. (Jeżeli w klasie
jest nieparzysta liczba osób, nauczyciel także losuje pasek.) Zadaniem uczestników gry jest znalezienie osoby, która,
ich zdaniem, posiada zakończenie wylosowanego przez nich zdania. W momencie, gdy para uzna, że ich fragmenty
pasują do siebie, staje razem z boku i czeka na dobranie się w pary innych. Gra kończy się, gdy ostatnia osoba uzna,że odnalazła dokończenie swojego zdania. Następnie rozpoczyna się sprawdzanie wyników. Poszczególne pary odczytują
swoje propozycje, które konfrontowane są z kluczem odpowiedzi.

Jeżeli masz do dyspozycji więcej czasu, zanim podasz odpowiedź możesz zapytać grupy czy daną propozycję uznają
za prawidłową (m.in. poprzez głosowanie). Można także wprowadzać pewne utrudnienia podczas poszukiwania
drugiej części zdań, np. założyć, że uczniowie nie mogą rozmawiać lub, że nie mogą pokazywać sobie wylosowanych
kartek.

Po sprawdzeniu wszystkich odpowiedzi, zapytaj uczniów o ich wrażenia:
- czy łatwo było znaleźć drugi fragment tekstu?
- co ich najbardziej zaskoczyło w zdaniach, które przeczytali?
Może to być punkt startowy do rozwinięcia wybranego przez uczniów tematu lub szerszej dyskusji.