SCENARIUSZE

„Nasza klasa to 100%”

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych ukazujący uczniom dysproporcje między krajami w dostępie i sposobie zużycia wody słodkiej. Część publikacji "Prawo do wody".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Anna Paluszek



Cele:
zapoznanie się z podstawowymi danymi dotyczącymi globalnych zasobów wodnych i ich użycia
uświadomienie dysproporcji między krajami w dostępie i sposobie zużycia wody słodkiej

Potrzebne materiały:
papier i przybory do pisania, ewentualnie kalkulator

Przebieg ćwiczenia:
Przygotuj salę, tworząc w niej możliwie jak najwięcej przestrzeni (np. zsuwając wszystkie ławki i krzesła pod ściany)
lub wyjdź z klasą na zewnątrz. Powiadom uczniów, że za chwilę wezmą udział w zabawie, która pozwoli im zapoznać
się z podstawowymi informacjami na temat problemu dostępu do wody na świecie.
Główne zadanie polega na zobrazowaniu danych statystycznych związanych z tematyką wodną (w kontekście
globalnym).

Każdy z etapów ćwiczenia składa się z dwóch części. W pierwszej uczniowie proszeni są o odgadnięcie udziałów
procentowych będących odpowiedziami na zadane pytania. Np. prowadzący pyta ile osób na Ziemi ma w domu
zamontowany kran, a ile pozostaje bez takiego udogodnienia. W odpowiedzi na to pytanie klasa powinna podzielić
się na dwie części w proporcjach stanowiących udziały procentowe osób posiadających kran i nie mających dostępu
do kranu w całej populacji. Wyniki zawsze powinny sumować się do 100%. Decyzja powinna być podjęta wspólnie
przez wszystkich uczniów. Na jej podjęcie mają minutę. W drugiej części, podawane są prawidłowe odpowiedzi,
a uczniowie muszą ponownie podzielić się na grupy, zgodnie z podanymi wartościami. Tzn. jeżeli odpowiedź brzmi:
10% ludzi na Ziemi nie ma w domu kranu, a 90% ma, zadaniem uczniów jest podzielenie się na dwie grupy z zachowaniem
tych proporcji (przy klasie 30-osobowej stworzą się zatem dwa zespoły: jeden 3-oosobowy, a drugi złożony z 27
uczniów). Liczby osób zaokrąglamy do liczb całkowitych.