SCENARIUSZE

„Wanny pełne wody”

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych na temat ilości wody potrzebnej do wyprodukowania przedmiotów codziennego użytku. Cześć publikacji "Prawo do wody".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Anna Paluszek



Cele:
uświadomienie uczniom ilości wody potrzebnej do produkcji przedmiotów codziennego użytku
zachęcenie do refleksji nad możliwymi sposobami ograniczenia zużycia wody

Potrzebne materiały:
małe karteczki z narysowanymi wannami (patrz: Materiał dla uczniów), taśma klejąca, drobne nagrody

Przebieg ćwiczenia:
Podziel uczniów na 4-5-osobowe zespoły. Wyjaśnij, że lekcja poświęcona zostanie tematowi zużycia wody podczas
produkcji rzeczy, których używamy na co dzień. Rozdaj każdemu zespołowi zestaw 20 karteczek z wannami. Powiedz,
że za chwilę poprosisz ich o oszacowanie liczby wody potrzebnej do wyprodukowania wskazanych przedmiotów.
Zadaniem zespołów będzie wskazanie liczby wanien wody (przy założeniu, że w wannie mieści się 200 litrów), które
trzeba zużyć do danego procesu produkcyjnego. Podkreśl, że pod uwagę brany jest cały proces – np. w przypadku
soku marchwiowego, policzone zostały litry wody potrzebne na podlewanie marchewek, woda użyta do ich
mycia oraz woda będąca składnikiem soku. Wyników nie trzeba zaokrąglać do 200. Jeżeli członkowie zespołu np.
uznają, że do produkcji potrzebne jest 150 litrów, to zamalowują wannę w ¾.

Napisz nazwę pierwszego produktu na tablicy (ich lista znajduje się w Materiale dla nauczyciela). Poproś zespoły o podanie swoich szacunków. Reprezentant zespołu powinien podejść do tablicy i przykleić odpowiednią ilość wanien. Przypilnuj, aby zespoły zaprezentowały swoje szacunki w tym samym momencie, tak aby nie sugerowały się propozycjami innych. Następnie podaj prawidłową odpowiedź. Zespół, który będzie najbliższy poprawnej odpowiedzi otrzymuje 2 punkty, a kolejny – 1 punkt. Grę wygrywa zespół, który zdobędzie najwięcej punktów.

Przy każdym produkcie zapytaj uczniów, co mogło być wzięte pod uwagę podczas liczenia zużycia wody i co konsumenci
mogą zrobić by ograniczyć (pośrednio) zużycie wody przy produkcji wskazanego produktu?