SCENARIUSZE

„Kartki w górę”

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zachęcający do reflekcji nad problemem dostępu do wody. Część publikacji "Prawo do wody".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Anna Paluszek



Cele:
- kształcenie krytycznego podejścia do problemu wody na świecie
- zachęcenie do refleksji nad naszym wpływem na rozwiązanie problemu dostępu do wody

Potrzebne materiały:
zestawy żółtych i niebieskich kartek (po jednym zestawie dla każdego zespołu)

Przebieg ćwiczenia:
Podziel klasę na 3-5-osobowe zespoły i daj każdemu z nich dwie małe kartki: żółtą i niebieską. Następnie wytłumacz
zasady tego ćwiczenia.
Zadanie polega na wypracowaniu wspólnych (dla zespołów) stanowisk wobec twierdzeń czytanych przez prowadzącego.
Po wypowiedzeniu danej kwestii, zespoły mają minutę na podjęcie decyzji, czy się z nią zgadzają, czy są przeciwnego
zdania. Decyzje wewnątrz zespołów powinny być podjęte po krótkiej dyskusji, ale sposób ich podjęcia (głosowanie,
konsensus, narzucenie zdania innym itp.) zależą od członków zespołów. Po upływie minuty, zespoły proszone są o podniesienie
jednej z kartek – niebieska oznacza TAK, a żółta – NIE. Ważne, aby zespoły podniosły kartki w tym samym momencie, tak, aby nie mogły się sugerować decyzjami innych drużyn.

Gdy wszystkie kartki są w górze, wybierz 2-3 drużyny i poproś o krótkie uzasadnienie decyzji. Zachęcaj do wymiany przeciwstawnych punktów widzenia między drużynami. Po zakończeniu dyskusji, przejdź do kolejnego stwierdzenia.
Stwierdzenia możesz czytać, ale możesz także przygotować prezentację PowerPoint, gdzie zdania te będą pokazywały
się na kolejnych slajdach.

Przykładowe tematy do dyskusji:
- Mam wpływ na to ile wody jest na świecie.
- Używając produktów wielokrotnego użytku, oszczędzam wodę.
- Zakręcając wodę podczas mycia zębów, sprawiam, że osoby żyjące w Afryce mają jej więcej.
- Problem słabego dostępu do czystej wody nie dotyczy Europy.
- Mam wpływ na sytuację ludzi żyjących w Sudanie Południowym.
- W przypadku kryzysu humanitarnego takiego jak susza, państwa europejskie powinny wysyłać do krajów potrzebujących
dodatkowe zapasy wody.

Listę stwierdzeń, możesz uzupełnić o swoje propozycje. Pamiętaj, aby pytać o opinie, a nie o fakty.

Ćwiczenie zakończ krótką ewaluacją dotyczącą metody. Zapytaj czy podobała się uczniom, czy jakiś jej element był problemowy
i jak układała się współpraca wewnątrz zespołów.