SCENARIUSZE

„Jedna studnia – morze zmian”

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych na temat wpływu dostępu do wody na życie jednostki i społeczności. Część publikacji "Prawo do wody".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Anna Paluszek



Cele:
- uświadomienie uczniom, jak zmiany infrastrukturalne wpływają na inne obszary życia
- prezentacja wyzwań stojących przed osobami mającymi ograniczony dostęp do zasobów wody pitnej

Potrzebne materiały:
kopie tekstów dla każdego z zespołów (Materiał dla uczniów nr 1), kopie schematów dla każdego z zespołów (Materiał dla uczniów 2)

Przebieg ćwiczenia:
Poinformuj uczniów, że będziecie rozmawiać na temat zmian, jakie w życiu ludzi może wywołać lepszy dostęp do wody pitnej. Na początku zapytaj, jak wyglądałoby ich życie, gdyby nie mieli dostępu do wody płynącej z kranów. Jak wpłynęłoby to na ich zdrowie i harmonogram dnia? W jakich aspektach ich życie byłoby trudniejsze?

Następnie podziel klasę na 4-5-osobowe zespoły. Każdemu z nich wręcz tekst z materiału dla uczniów 1 i poproś o jego przeczytanie. Po wykonaniu zadania zapytaj na czym polegał „wodny problem” bohaterów i dlaczego wybudowanie
studni było takim świętem. Następnie rozdaj zespołom kopie schematu z materiału dla uczniów 2. Poproś, aby wspólnie wypełnili schemat, który symbolizuje wpływ jednej studni na życie ludzi. Poszczególne kręgi wokół studni znajdującej się w środku, oznaczają coraz szersze zakresy wpływu – pierwszy (znajdujący się najbliżej środka) oznacza wpływ na osoby bezpośrednio korzystające z studni, drugi – ich rodziny, trzeci – wioski, a czwarty – gospodarkę kraju, w którym żyją. Zespoły powinny zapisać swoje spostrzeżenia w odpowiednich kręgach, a następnie przedstawić je na forum klasy.

Podsumowując prezentacje podkreśl, że każda kolejna studnia wpływa na wiele aspektów życia człowieka i małymi kroczkami przybliża do rozwoju całego kraju.

Na koniec możesz także (nieco przewrotnie) zapytać, jakie negatywne zjawiska może wywołać wybudowanie studni w danym miejscu? Dyskusję zakończ wspólnymi pomysłami, jak można tym negatywnym konsekwencjom zapobiec (już na etapie planowania studni i jej budowy).