MATERIAŁY DODATKOWE

Mapowanie problemu

Opis: Materiał dodatkowy 3 - materiał dodatkowy do scenariusza dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych przybliżającego uczniom problem braku dostępu do żywności na przykładzie wybranych państw globalnego Południa. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



PRZYKŁADY PROJEKTÓW POMOCOWYCH - MATERIAŁ DLA NAUCZYCIELI

Sudan Południowy – przykład projektu pomocowego
Po podpisaniu umowy pokojowej w 2005 roku, miliony uchodźców i osób przesiedlonych wewnętrznie zaczęło powracać w ojczyste strony. Lata konfliktu spowodowały, że niektóre rejony Sudanu Południowego pozbawione są podstawowej infrastruktury, a rolnictwo jest bardzo słabo rozwinięte. We współpracy z FAO PAH dystrybuowała narzędzia rolnicze i nasiona między innymi wśród mieszkańców wiosek w hrabstwie Bor i gminie Makuach. W regionie tym PAH jest obecna od chwili założenia stałej misji w 2006 r. Grupa mieszkańców stanu Jonglai została przeszkolona w zakresie technik rolniczych pozwalających na maksymalizację zbiorów. Projekt objął swoim zasięgiem między innymi kobiety samotnie utrzymujące dzieci. Pomoc PAH trafiła do 1000 rodzin.

Afganistan – przykład projektu pomocowego
W sierpniu 2003 roku PAH rozpoczęła realizację projektu, którego celem było przywrócenie dawnej świetności szkoły rolniczej i zagwarantowanie godnych warunków nauki ponad 180 afgańskim uczniom. W pierwszym etapie prac odbudowano pompownię zaopatrującą szkołę w wodę. W lutym 2004 roku PAH otrzymała dotację w wysokości 81 tys. dolarów na odbudowę głównego budynku. Dzięki przemyślanemu planowi finansowemu udało się wyremontować jeszcze jeden obiekt należący do szkoły, wybudować kompleks toalet oraz wyposażyć placówkę w meble i pomoce naukowe. Zajęcia w odbudowanej szkole wznowione zostały w marcu 2005 roku. W 2008 roku zakończono kolejny projekt, którego celem było wykończenie i wyposażenie laboratorium, w którym uczniowie mogli nabywać praktycznych umiejętności korzystać z nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i pomocy dydaktycznych. W 2009 r. z kolejnego grantu nauczyciele mogli podwyższyć swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach oraz wizytach studyjnych w klinikach weterynaryjnych i gospodarstwach rolniczych. Uczestniczyli w kursach obsługi komputera i językowych, a także samodzielnego przygotowywania audiowizualnych pomocy dydaktycznych dla uczniów.

Autonomia Palestyńska – przykład projektu pomocowego
Celem zrealizowanego przez PAH projektu „Małe zwierzę duża wartość” było poprawianie warunków życia kilkunastu palestyńskich rodzin poprzez zapewnienie im dodatkowego źródła dochodu. Współpracująca z nami palestyńska organizacja wytypowała 18 kobiet zamieszkujących tereny rolnicze obszaru Al-Azariya. W pierwszym etapie projektu kobiety wzięły udział w szkoleniach dotyczących produkcji przetworów mlecznych oraz zasad higieny związanych z hodowlą i wytwarzaniem produktów spożywczych. W kolejnym etapie w gospodarstwach beneficjentek wybudowano zagrody hodowlane. Każdej z kobiet przekazaliśmy 3 ciężarne owce, jednego tryka oraz paszę. Poprzez lokalną organizację partnerską zapewniliśmy beneficjentkom wsparcie merytoryczne i doradztwo marketingowe. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom kobiety będą w stanie pogodzić hodowlę zwierząt z innymi obowiązkami domowymi. W ostatnich miesiącach 2006 roku 15 palestyńskich rodzin rozpoczęło hodowlę owiec. Do końca grudnia na świat przyszło 25 jagniąt. Po upływie 5 – 6 miesięcy beneficjentki projektu mogły sprzedać młode osobniki, każda z owiec to wartość około 250 USD.

Libia – przykład projektu pomocowego
Rząd Polski w 2011 r. aktywnie wspierał działania humanitarne na rzecz osób opuszczających Libię od początku konfliktu, na pograniczu libijsko-tunezyjskim i libijsko-egipskim. Polska przekazała na pomoc ofiarom konfliktu w Libii środki w wysokości 1,5 mln złotych, które pozwoliły na wsparcie programów organizacji humanitarnych - UNHCR oraz UNICEF - działających w Libii w zakresie pomocy żywnościowej, medycznej i ochrony ludności cywilnej.

Źródło: http://www.polskapomoc.gov.pl/Pomoc,humanitarna,dla,Libii,-,dodatkowe,srodki,1157.html