SCENARIUSZE

Mapowanie problemu

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych przybliżający uczniom problem braku dostępu do żywności na przykładzie wybranych państw globalnego Południa. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



Cele:
- zapoznanie z sytuacją żywnościową wybranych państw globalnego Południa
- szukanie przyczyn i skutków braku dostępu do żywności w wybranych krajach
- szukanie rozwiązań problemów związanych z dostępem do żywności

Potrzebne materiały: kopie czterech historii (po jednej dla każdej grupy uczniów), papier, materiały do pisania
przebieg ćwiczenia:

Podziel uczniów na grupy 4-5 osobowe. Rozdaj każdej po 1 historii (Materiał dodatkowy nr 1). Poproś grupy o uważne
przeczytanie tekstów, a następnie zastanowienie się nad poniższymi pytaniami:
- z jakim problemem boryka się dana osoba/rodzina?
- jakie są przyczyny występowania problemu i jakie mogą być dalsze konsekwencje jego występowania?

Poproś grupy, aby odpowiedzi opracowali w formie mapy myśli (wzór mapy myśli znajduje się w Materiale dodatkowym
nr 2). Następnie poproś przedstawicieli każdej z grup o zaprezentowanie wypracowanej mapy myśli na forum klasy i zastanówcie się razem, co łączy zaprezentowane historie, szczególnie w kontekście:
- przyczyny problemu
- skutku problemu

Odpowiedzi uczniów zapisz na tablicy – po jednej stronie tablicy zapisz przyczyny, po drugiej – skutki. Poproś każdą grupę, aby przekazała swoją mapę myśli sąsiedniej grupie. Każda z grup ma za zadanie opracować przykłady działań, które mają pomóc opisanym w historiach osobom.

Poproś, aby uczniowie zapisali swoje pomysły w formie następującego
schematu:
- problem cele działań opis działań przewidywany
- efekt długoterminowy wprowadzenia działań pomocowych

Po zakończeniu pracy, poproś każdą z grup o zaprezentowanie propozycji działań pomocowych. Na zakończenie opowiedz uczniom o rzeczywistych projektach, których celem jest poprawa dostępu do żywności w opisywanych wcześniej sytuacjach (Materiał dodatkowy nr 3)