SCENARIUSZE

Łańcuch zależności

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych ukazujący związki pomiędzy różnymi aspektami gospodarki i klimatu a problemami z dostępem do żywności w niektórych częściach świata. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



Cele:
- uświadomienie związków pomiędzy różnymi aspektami gospodarki i klimatu a problemami z dostępem do żywności w niektórych częściach świata
- zrozumienie wpływu, jaki każdy z nas może mieć na poszczególne ogniwa łańcucha

Potrzebne materiały: zestawy pociętych elementów łańcucha (po jednym zestawie dla każdej grupy), kartki papieru, przybory do pisania

Przebieg ćwiczenia:
Podziel uczniów na grupy 4-5 osobowe. Rozdaj każdej zestaw elementów łańcucha zależności (Materiał dodatkowy nr 5) i poproś o ułożenie ich w kolejności pokazującej kolejne etapy łańcucha. (Uczniowie mogą naklejać karty na arkuszu papieru i narysowanymi strzałkami pokazywać kierunek zależności). Powiedz uczniom, że czasami łańcuch może się rozgałęziać, nie musi stanowić jedynie liniowego połączenia. Poproś przedstawicieli grup o prezentację łańcucha na forum klasy. Następnie poproś każdą z grup o zastanowienie się, w których etapach łańcucha możliwe jest jego przerwania lub złagodzenie skutków? Po wykonaniu zadania, poproś uczniów o prezentację.

Na zakończenie ćwiczenia zastanówcie się wspólnie, które z podanych rozwiązań zależą od nas, a które są niezależne od naszej działalności? Skupcie się z uczniami na tych działaniach, które zależne są od pojedynczego człowieka. Poproś każdego ucznia o zapisania na małej kartce jednego postanowienia, dzięki któremu przerwany zostanie łańcuch zależności, lub złagodzone zostaną jego skutki. Kartki z postanowieniami uczniowie zabierają ze sobą do domu.