MATERIAŁY DODATKOWE

W jaki sposób mówić o klęskach głodu?

Opis: Materiał dodatkowy 7 - materiał dodatkowy do scenariusza dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zapoznającego uczniów z ideą i treścią „Kodeksu w sprawie obrazów i przesłań”. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



MATERIAŁ DODATKOWY NR 7

SOMALIA

Dziesiątki tysięcy ludzi umarło już z głodu we Wschodniej Afryce. Katastrofalna susza w krajach tzw. Rogu Afryki sprawia, że natychmiastowej pomocy potrzebuje 12 mln ludzi, z czego tylko w Somalii 3,5 mln.
W Rzymie zebrała się dziś w tej sprawie oenzetowska Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Podczas spotkania zaapelowano o pilne wyasygnowanie przez kraje członkowskie FAO 120 mln dolarów na pomoc doraźną i 1,6 mld na długofalową. Uczestnicy spotkania podkreślają, że każdy dzień zwłoki oznacza kolejne ofiary. Jednak przy okazji szczytu członkowie organizacji pozarządowych od lat pomagających Afryce przypominają, że wspólnota międzynarodowa i FAO nie słuchały wysyłanych w świat od miesięcy apeli o pomoc i zareagowały z dużą opieszałością. Zdaniem rzeczniczki Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców jest to jeden z najbardziej dramatycznych kryzysów humanitarnych, jaki dotknął naszą planetę. „Trzeba większej odpowiedzialności - powiedziała Radiu Watykańskiemu Laura Boldrini. – Ludzie uciekają całymi tygodniami z Somalii, by schronić się w sąsiedniej Kenii i Etiopii. Opowiadają o dokonywanych na nich napadach, o dzieciach porzucanych wzdłuż drogi, które są atakowane i rozszarpywane przez hieny. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Wielu uciekinierów jest przewlekle niedożywiona. Ponad 50 proc. dzieci, które chronią się w obozach, od bardzo długiego czasu cierpi z głodu”.


Źródło: http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,6480,fao-dramat-glodu-we-wschodniej-afryce.html



AFGANISTAN

Światowy Program Żywienia drastycznie ogranicza pomoc dla mieszkańców Afganistanu. Przedstawiciele ONZowskiej agendy informują, że powodem jest brak pieniędzy.
Światowy Program Żywienia planował w tym roku dostarczyć pomoc dla siedmiu milionów Afgańczyków, którzy zostali dotknięci przez trwającą w tym kraju wojnę oraz kataklizmy naturalne. Tymczasem według wyliczeń, pomoc otrzyma nieco ponad 3,5 miliona osób, a więc niemal dwa razy mniej niż zakładano. Na pomoc w Afganistanie brakuje bowiem 220 milionów dolarów.
Rzeczniczka misji Światowego Programu Żywienia w Afganistanie Chaliss McDonough podkreśla, że ograniczenia nie dotkną osób, które są w najgorszej sytuacji. „Musimy zredukować naszą działalność, by mieć pewność, że to, czym dysponujemy trafia przede wszystkim do tych, którym ratujemy życie. Będziemy w dalszym ciągu wspierać niedożywione matki i dzieci poniżej pięciu lat. Będziemy też starać się pomagać rodzinom dotkniętym przez konflikt i katastrofy naturalne” - deklaruje. Afganistan jest uważany za jedno z najbiedniejszych państw świata. Wiele osób każdego roku cierpi głód, bo niesprzyjający klimat oraz trwający już 10 lat konflikt zbrojny powodują, że rolnicy nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości pożywienia. Wielu ludzi nie stać na kupno jedzenia, bo żyją za mniej niż dolara dziennie.

Źródło: http://gielda.onet.pl/brak-pieniedzy-na-zywnosc-dlaafganistanu,
18726,4772781,1,news-detal





WZROST CEN ŻYWNOŚCI W KRAJACH AZJI

W opublikowanym niedawno raporcie „Światowy wzrost cen żywności a rozwijające się kraje Azji” Asian Development Bank (ADB) prognozuje, iż wzrastające ceny żywności i paliw mogą spowolnić rozwój gospodarczy Indii i przyczynić się do dalszego zubożenia jego najbiedniejszych mieszkańców. ADB szacuje, że 10% podwyżka cen może spowodować, iż dodatkowe 30 milionów Indusów będzie żyło poniżej granicy ubóstwa (czyli za mniej niż 1,25 dolara dziennie). Odnosząc się do raportu ADB indyjski Minister Finansów Pranab Mukherjee zapewnił, że rząd robi wszystko, by kontrolować ceny żywności. W marcu 2011 r. ceny owoców w Indiach wzrosły o 23%, a jaj, mięsa i ryb o 13,6%. W krajach rozwijających się Azji w styczniu i lutym 2011 r. średnia inflacja cen krajowej żywności wyniosła 10%, a importowanej ponad 30%. ADB ostrzega, że jeśli ta tendencja się utrzyma kolejne 64 miliony mieszkańców Azji mogą znaleźć się poniżej granicy ubóstwa.
Cytowany przez „The Economic Times” Ashok Gulati z Ministerstwa Rolnictwa Indii wyraża opinię, że rząd powinien zabezpieczyć najuboższych przed podwyżkami cen żywności, bowiem to oni, wydając większość swoich przychodów na wyżywienie, są najbardziej narażeni na skutki inflacji. Jak podaje „The Economic Times”, inflacja w Indiach w 2011 r. była efektem wzrostu cen zbóż, olejów jadalnych i mięsa, wywołanym przez braki tychże produktów. ADB w swoim raporcie prognozuje, że tendencje wzrostowe cen żywności będą się krótkoterminowo utrzymywać.

Źródło: http://www.azjapacyfik.pl/index_2501.php?b_2501=84