SCENARIUSZE

W jaki sposób mówić o klęskach głodu?

Opis: Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych zapoznający uczniów z ideą i treścią „Kodeksu w sprawie obrazów i przesłań”. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



Cele:
- pokazanie przyczyn i skutków braku dostępu do żywności
- zapoznanie z ideą i treścią „Kodeksu w sprawie obrazów i przesłań”
- uświadomienie uczniom wagi przekazów medialnych i konieczności prezentowania ludzkich historii w poszanowaniu
godności każdego człowieka

Potrzebne materiały: kopie „Kodeksu postępowania w sprawie obrazów i wiadomości”, zdjęcia, wycinki z kolorowych gazet i magazynów, kartki papieru, przybory do pisania, klej

Przebieg zajęć:
Opowiedz uczniom o problemie braku dostępu do żywności, o różnych przyczynach i skutkach głodu oraz klęsk głodu. Zastanówcie się wspólnie z uczniami na temat roli mediów w przekazywaniu informacji na temat klęsk głodu na świecie.

Rozpocznij dyskusję, zadając uczniom poniższe pytania:
- jakie znają przykłady klęsk głodu i za pomocą jakich mediów/materiałów się o nich dowiedzieli?
- jaki jest najczęściej przywoływany przez media obraz w przypadku informowania o klęskach głodu?
- jak takie przekazy mogą pomóc/zaszkodzić osobom dotkniętym klęską głodu?

Rozdaj uczniom treść „Kodeksu postępowania w sprawie obrazów i wiadomości” (Materiał dodatkowy nr 6). Uczniowie czytają tekst w parach.
Po przeczytaniu poproś uczniów o zastanowienie się w parach nad następującymi pytaniami:
- Jak myślicie, po co taki kodeks został stworzony?
- Jak myślicie, jakie mogą być konsekwencje stosowania „Kodeksu”?
Odpowiedzi pary wypowiadają na forum klasy. Zapisz najczęściej wypowiadane zarzuty oraz pozytywne aspekty korzystania
z „Kodeksu” na tablicy.

Następnie podziel uczniów na 3 grupy. Rozdaj każdej po jednej historii z Materiału dodatkowego nr 7. Zadaniem grup będzie przygotowanie komunikatu medialnego na podstawie otrzymanych materiałów. Każda z grup losuje rodzaj komunikatu, jaki ma opracować (reportaż radiowy, artykuł w prasie, program w TV). Zanim grupy rozpoczną pracę, poproś uczniów, aby zastanowili się nad celem, jaki ma mieć ich komunikat i aby zastosowali do niego zasady „Kodeksu”. Powiedz uczniom, że na wykonanie zadania mają 30 minut. Po upływie czasu poproś przedstawicieli grup o zaprezentowanie stworzonego komunikatu.

Po prezentacji wszystkich komunikatów zapytaj uczniów, jakie, ich zdaniem, przesłanie zawierały poszczególne komunikaty?
Czy spełniły założone przez twórców cele? Zastanówcie się jeszcze raz, jakie mogą być pozytywne i negatywne aspekty korzystania z zasad „Kodeksu”? Zapytaj uczniów, czy stosowaliby się do jego zasad jako dziennikarze?