SCENARIUSZE

Gra planszowa "Prawo do żywności"

Opis: Scenariusz gry planszowej mającej pomóc uczniom w usystematyzowaniu wiedzy na temat dostępu do żywności na świecie. Część publikacji "Prawo do żywności".

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Dominika Rypa, Paulina Szczygieł, Julia Wrede, Łukasz Bartosik, Joanna Jurkiewicz, Magdalena Noszczyk



Opis gry
Uczestnicy poruszają się po planszy od pola Start do pola Meta. Po drodze odpowiadają na pytania i wykonują różne polecenia. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza dotrze do Mety. Planszę można odrysować w większym formacie i przenieść np. na szkolne boisko. Wtedy pionkami mogą być przedstawiciele drużyn. Jeśli nie mace możliwości przeprowadzenia gry w plenerze lub w dużej sali, wydrukujcie planszę w mniejszym formacie, lub przerysujcie w odpowiedniej do posiadanych przez szkołę warunków wielkości.

Celem gry jest usystematyzowanie wiedzy uczestników na temat dostępu do żywności na świecie oraz poznanie
związków pomiędzy różnymi aspektami życia gospodarczego i politycznego a dostępem do żywności.

Przebieg gry:
W zależności od liczebności grupy, podziel uczestników na drużyny 4 osobowe. Optymalna liczba drużyn to 3. Drużyny poruszają się po planszy o określoną liczbę oczek wyrzuconych kostką.

Pola planszy należą do 4 kategorii:
- pola puste – gdy drużyna stanie na tych polach, nic się nie dzieje, uczestnicy czekają na swoją następną kolejkę
- pola pytań – drużyna losuje pytanie z przygotowanego zestawu pociętych pytań. Po poprawnej odpowiedzi drużyna stoi w miejscu i czeka na swoja kolejkę, przy błędnej – traci jedną kolejkę.
- pola zadań – drużyna losuje zadanie z przygotowanego zestawu zadań. Po poprawnym wykonaniu zadania drużyna stoi w miejscu i czeka na swoją kolejkę, przy błędnym wykonani– traci jedną kolejkę.
- pola sytuacji – drużyna losuje sytuację spośród przygotowanego zestawu sytuacji. Po zapoznaniu się z treścią
sytuacji, drużyna postępuje zgodnie z instrukcją w niej zawartą – posuwa się do przodu bądź stoi kilka kolejek.

Grę rozpoczyna ta drużyna, która wyrzuci więcej oczek kostką.

Potrzebne materiały: kopia planszy (ksero planszy zamieszczonej w publikacji lub odwzorowanie jej w większej skali np. na szkolnym boisku), kostka do gry, pionki (jeśli gra odbywa się na planszy o małej skali; jeśli plansza jest dużych rozmiarów, pionkami mogą być przedstawiciele poszczególnych grup), pocięte w paski zestawy pytań, zadań i sytuacji dla osoby prowadzącej.