GLOBALNE OCIEPLENIE
Topnienie lodowców, wzrost poziomu mórz i oceanów, załamania pogody, powodzie, fale upałów, pustynnienie wielkich obszarów, deficyt wody pitnej — taki scenariusz, według klimatologów pracujących dla ONZ, już wkrótce czeka naszą planetę. Wszystko na skutek globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka.
Ocieplenie klimatu jest faktem. Przez ostatnie 100 lat średnia temperatura na powierzchni Ziemi podniosła się o 0,74 st. C. Sam efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym, korzystnie wpływającym na warunki życia na ziemi. Jest spowodowany zdolnością atmosfery do zatrzymywania promieniowania Ziemi (m.in. cieplnego). Działalność człowieka może jednak wzmacniać ten efekt i powodować niekorzystne zmiany w klimacie.
Większość naukowców przyczyn ocieplenia szuka właśnie w działalności człowieka. Faktem jest, że rozwój wielu dziedzin przemysłu oraz transportu wiąże się z emisją do atmosfery tzw. gazów cieplarnianych - głównie dwutlenku węgla i metanu. Mogą one powodować ograniczenie wypromieniowywania ciepła z powierzchni Ziemi.
Globalne stężenie w atmosferze dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu wzrasta na skutek przemysłowej działal-ności człowieka od 1750 roku i obecnie jest najwyższe w ciągu ostatnich 650 tys. lat.
Źródło: Key World Energy Statistics, International Energy Agency, 2007; za: Globalne ocieplenie - prawda czy mit?, http://postcar- bon.pl/2008/01/globalne-ocieplenie-prawda-czy-mit/, [dostęp: 02.09.2011].
Średnia temperatura na świecie do końca wieku może wzrosnąć w zakresie 1,6-6,4 st. C, co spowoduje:
• podniesienie poziomu mórz i oceanów od 18 do 59 cm,
• zwiększenie częstotliwości występowania fali upałów i ulewnych deszczy (szacowane prawdopodobieństwo ponad 90%),
• zwiększenie liczby tropikalnych cyklonów, powodzi i susz (szacowane prawdopodobieństwo ponad 66%).
Źródło: Globalne ocieplenie - prawda czy mit?, http://postcarbon.pl/2008/01/globalne-ocieplenie-prawda-czy-mit/ [dostęp 23.08.2011].