Zapomniane konfl ikty – fakty a dziennikarska wizja.
Opis:
Załącznik nr 2 - 2. INFORMACJE NA TEMAT WYSPY NOWA GWINEA - Papua Nowa Gwinea i należące do Indonezji Prowincje Papuaskie
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Dominika Oliwa, Ewelina Osińska, Katarzyna Zielonka, uzup. Karolina Kryściak
Wydawca:
Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu"
Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla właściwego scenariusza zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla właściwego więcej
2. INFORMACJE NA TEMAT WYSPY NOWA GWINEA - Papua Nowa Gwinea i należące do Indonezji Prowincje Papuaskie
Źródło: www.encyklopedia.pwn.pl
Nowa Gwinea to wyspa na Oceanie Spokojnym, której powierzchnia administracyjnie podzielona jest na dwie części. Zachodnią część wyspy stanowi prowincja Papua, która jest częścią Indonezji. Drugą część wyspy zajmuje niepodległe państwo Papua Nowa Gwinea. Bogactwem naturalnym wyspy jest roślinność, ponad 70% jej powierzchni stanowią lasy, a także surowce mineralne: złoża ropy naftowej, złota, oraz rud miedzi.
Prowincja Papua. Obszar ten zwany Nową Gwineą Holenderską stanowił terytorium zależne Holandii. Było tak aż do 1962 roku, kiedy to przeszedł pod tymczasową administrację ONZ. Wtedy to zmieniono jego nazwę na Irian Zachodni. Po przeprowadzonym 1 maja 1963 roku referendum, obszar ten stał się prowincją Indonezji. Sposób przeprowadzenia referendum, oraz jego wyniki budzą wiele kontrowersji. 22 grudnia 2001 roku nazwę prowincji zmieniono na Papua, a od 1 stycznia 2002 roku region ten oficjalnie uzyskał autonomię, która jednak w praktyce nie jest respektowana przez rząd Indonezji. Rdzenna ludność cały czas domaga się niepodległości. W 2003 roku z prowincji Papua część została wydzielona jako osobna prowincja zwana Papua Zachodnia.
Papua Nowa Gwinea, od 1975 roku jest państwem niepodległym, monarchią konstytucyjną, którego głową jest monarcha brytyjski. Na czele państwa stoi gubernator generalny, mianowany w porozumieniu z rządem, będący zarazem reprezentantem monarchy. Państwo to jest jednym z najbardziej zróżnicowanych na świecie pod względem etnicznym, językowym oraz religijnym. Papuasi stanowią 84% ogółu ludności, a Melanezyjczycy 15%, dodatkowo w obrębie tych grup występują podziały plemienne. Językiem urzędowym jest angielski, ale ludność posługuje się około 860 językami rdzennymi, należącymi do 2 gł. rodzin (papuaskiej i austronezyjskiej). Wśród wyznań dominuje katolicyzm i różne odłamy wyznań protestanckich. Ponadto obecne są lokalne wierzenia. To właśnie owo zróżnicowanie jest przyczyną wielu lokalnych konfliktów.