SCENARIUSZE

Bądź zmianą, której chcesz na świecie

Opis: Warsztat dotyczący problematyki aktywizacji młodzieży w celu przeprowadzania działań związanych z edukacją globalną. Scenariusz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Autorka scenariusza: Paulina Trojanowska, Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum” Uzupełnienia: Anna Paluszek



Cele:
Po zajęciach uczestnicy m.in.:
1. Wiedzą o współczesnych problemach świata w kontekście Milenijnych Celów
Rozwoju
2. Znają „metodę projektu” jako narzędzie do przeprowadzania działań/akcji/inicjatyw

Metody i formy pracy: praca w podgrupach, praca indywidualna, analiza i interpretacja
informacji, filmiki edukacyjne, dyskusje na forum grupowym

Pojęcia kluczowe: Milenijne Cele Rozwoju, aktywizacja młodzieży, Metoda projektu

Materiały: mapa polityczna świata, kartki flipchart, markery, kredki, taśma malarska,
filmy:
Milenijne Cele Rozwoju:
http://www.youtube.com/watch?v=SArCV1RO-nc
„The Story of change”
http://www.youtube.com/watch?v=oIQdYXCKUv0


Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie
Przywitanie uczestników
Przedstawienie się prowadzących
Przedstawienie celów i programów warsztatu
Przedstawienie się uczestników wg schematu: Mam na imię…, chciałabym/chciałbym, aby na
świecie…
Ustalenie zasad pracy na warsztacie – spisanie kontraktu

2. Jakie są współczesne problemy świata?
Kładziemy przed osobami uczestniczącymi mapę polityczną świata. Prosimy, aby każdy/każda patrząc na nią podał/-a jeden, nie powtarzający się problem, który dotyka dużej liczby osób na świecie.
Prosimy, aby każda osoba wyobraziła sobie, że ma „magiczną różdżkę” za pomocą, której
może zmienić jedną rzecz na świecie. Każda osoba uczestnicząca wymienia na forum, jaką
zmianę wprowadziłaby na świecie, prowadzący zapisuje je na kartce flipchart/tablicy.
Informujemy grupę, że nad problemami całego świata oraz życzeniami dla świata, by stał się
on lepszym miejscem myśleli także przedstawiciele różnych państw, organizacji
pozarządowych. W ten sposób, na początku nowego milenium, zostały stworzone Milenijne
Cele Rozwoju.

Prezentujemy film o Milenijnych Celach Rozwoju:
http://www.youtube.com/watch?v=SArCV1RO-nc
Po prezentacji filmu, pytamy uczestników/uczestniczki, co sądzą o Milenijnych Celach
Rozwoju?
Przypominamy treść MCR poprzez rozdanie wydruków lub projekcji następującego zestawienia: http://www.unic.un.org.pl/cele.php (do pobrania)

3. Jak być zmianą, której chcesz na świecie?
Prezentujemy przed osobami uczestniczącymi listę zmian, jaką wprowadziliby na świecie,
gdyby mieli „magiczną różdżkę”. Dzielimy uczestników na dwuosobowe zespoły – każdy z
nich otrzymuje inny pomysł na zmianę na świecie i ma za zadanie wymienić jak najwięcej
sposobów/metod/pomysłów w jaki sposób tą zmianę można osiągnąć.
Każdy zespół prezentuje na forum swój przykład zmiany oraz sposoby/metody/pomysły jak
można ją osiągnąć.
Prezentujemy film „The Story of change”
http://www.youtube.com/watch?v=oIQdYXCKUv0
Po prezentacji, pytamy uczestników/uczestniczki, do jakich refleksji skłonił ich film?

Dla chętnych można zaproponować zrobienie testu on-line (j. angielski), o którym mowa w filmie – Jakim typem aktywisty/aktywistki jesteś?
Można też w trakcie zajęć zaproponować przeprowadzenie testu „Jakim typem aktywisty/aktywistki jesteś?” po polsku, zainspirowanego „Story of change”. Do znalezienia w „Niezbędniku dla aktywistów i aktywistek PAH” - http://www.pah.org.pl/m/3356/Niezbednika_dla_aktywistow.pdf

4. Metoda projektu – jak wprowadzić zmianę?

Przedstawiamy grupie narzędzie pomagające przekuć pomysł na działanie, wspomagające
realizację różnorodnych akcji/inicjatyw – „Metodę projektu”.

Przedstawiamy krótko metodę projektu, która polega na następujących krokach:
CEL OKREŚLONY W CZASIE
WYBÓR TEMATYKI
POMYSŁ NA DZIAŁANIE
HARMONOGRAM I PODZIAŁ ZADAŃ
WSPÓŁPRACA (kto może nam pomóc w działaniach?)
/MEDIA (promocja naszych działań)/SOJUSZNICY (osoby, podmioty wspierające nas),
REALIZACJA FINAŁ DZIAŁAŃ,
CIESZENIE SIĘ,
SPRAWDZANIE EFEKTÓW

Prezentacja powinna być mniej lub bardziej szczegółowa w zależności od zaawansowania grupy. Skorzystaj z bezpłatnych materiałów organizacji realizujących edukację globalną:
- Metoda projektu w edukacji globalnej, wydany przez Polską Akcję Humanitarną, dostępne: http://www.kiwi.org.pl/files/862136761bc1009cb31460bbce522f4fa4ee8830.pdf

- Projekty edukacyjne z edukacji globalnej. Praktyczny przewodnik, wydany przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności, dostępny: http://www.igo.org.pl/download/projekty-edukacyjne.pdf

Ustal, że metoda jest zrozumiana przez wszystkich. Prosimy uczestników/uczestniczki, aby sami/same dobrali się w podgrupy. Ich zadaniem będzie wymyślenie i zaplanowanie zgodnie z „Metodą projektu” jakiejś lokalnej inicjatywny (np. na terenie ich szkoły, miejscowości) związanej z problematyką edukacji globalnej. Na prezentację wyników swojej pracy każda podgrupa będzie miała 5 minut – prezentacja powinna być przeprowadzona w sposób kreatywny (narysowanie plakatu, ułożenie piosenki itp.), tak by zachęcić pozostałe osoby do włączenia się w działania. Podgrupy otrzymują kartki flipchart, kredki, markery.

5. Zakończenie
Dziękujemy osobom uczestniczącym za pracę na zajęciach i prosimy, aby każdy/każda
dokończył/-a zdanie: „Jestem zmianą, której chcę na świecie i dlatego….”