SCENARIUSZE

Zależymy od siebie nawzajem

Opis: Warsztat wprowadzający w tematykę globalnych współzależności. Scenariusz dla klas 4-6 szkół podstawowych oraz dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Autor/Autorka (autorzy/autorki): Autorka scenariusza: Magdalena Cylwik, Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum” Uzupełnienia: Anna Paluszek



Cele:
Po zajęciach uczestnicy m.in.:
• opisują współzależności globalne związane z codziennym życiem
• określają swoje stanowisko wobec opisywanych problemów nierówności na świecie i współzależności

Metody i formy pracy: mini-wykład, praca w grupach, praca indywidualna, analiza i interpretacja informacji

Materiały:
Edukacja Globalna w szkole, autorzy: Gabriela Lipska-Badoti, Barbara Rostek, Paulina Szczygieł, Jędrzej Witkowski, PAH, CEO, 2011.

Pojęcia kluczowe: współzależności globalne, Globalne Południe, Globalna Północ


Przebieg zajęć

1. Wprowadzenie
Przywitanie uczestników
Przedstawienie się prowadzących
Przedstawienie celów i programów warsztatu
Przedstawienie się uczestników wg schematu: Mam na imię… Edukacja globalna to dla
mnie…
Ustalenie zasad pracy na warsztacie – spisanie kontraktu

2. Współzależności globalne – mini-wykład .
Możesz użyć gotowej prezentacji multimedialnej w Prezi, udostępnionej przez Globalne Południe tutaj: http://globalnepoludnie.pl/mapa/

Zagadnienia edukacji globalnej: prowadzący/prowadząca przedstawia uczestnikom obszary,
którymi zajmuje się edukacja globalna:
  • Podział świata na Globalną Północ i Południe – wytłumaczenie na czym polega ten podział, pokazanie go na mapie politycznej (dostępna tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/polaryzacja-poziomu-zycia-i-rozwoju/)
  • Prawo do żywności – w XXI wieku wciąż wiele osób nie ma zapewnionego dostępu do
żywności, a więc możliwości nabycia (najczęściej poprzez kupno) odpowiedniej ilości jedzenia dobrej jakości; Problemem jest jej zła dystrybucja (np. w biednych krajach często plantacje należą tylko do najbogatszych ludzi bądź międzynarodowych koncernów).
  • Dostęp do wody – Mapa dostępu do wody słodkiej na świecie; można krótko powiedzieć o
tym, że wody zdatnej do picia na świcie jest mało (tylko 2,5% całej wody na świcie stanowi
woda słodka, pozostała to woda słona, niezdatna do picia)
  • Prawo do edukacji – wiele osób na świecie nie może uzyskać jakiejkolwiek edukacji (ze
względu na biedę, toczące się konflikty itp.); można zadać pytanie uczestnikom – jakby
wyglądało ich codzienne życie gdyby nie potrafili czytać i pisać.
  • Konflikty zbrojne – nie wszędzie na świcie panuje pokój; można poprosić grupę o
wymienienie kilku krajów gdzie aktualnie toczą się konflikty zbroje (Syria, Kongo, Somalia).
Konflikty zbrojne zabierają ludziom min. prawo do żywności, wody, edukacji, pogłębiają
Ubóstwo.

Mówimy uczestnikom, że są to wyłącznie podstawowe informacje związane z sytuacją na świecie. Chodzi w nim o „otworzenie” oczu, pokazanie różnych problemów, z jakimi borykają się ludzie w skali globalnej. Problemów, o których mówi edukacja globalna. Poprzez te problemy łatwiej można zrozumieć, czym jest edukacja globalna.

3. Moje miejsce w globalnej wiosce
Na podłodze zostaje naklejona za pomocą taśmy mapa konturowa. Uczestnicy losują pocięte
wcześniej fiszki z wypisanymi pytaniami (Materiał dodatkowy „Sieć współzależności”.). Są proszeni o odczytanie pytania z wylosowanej fiszki. Jeśli uczestnicy nie znają odpowiedzi, trenerzy pomagają.
Uczestnicy za pomocą post-itów zaznaczają określony kraj na mapie konturowej. Ćwiczenie
może zostać przeprowadzone w formie zawodów: dzielimy uczestników na dwie drużyny i
drużyna, która jako pierwsza poprawnie odpowie na pytanie, zdobywa punkt.
Omówienie:
Jesteśmy powiązani z całym światem. Używamy produktów wytworzonych w Bangladeszu,
Chinach i USA, pijemy kawę z Ameryki Południowej i herbatę z Azji. Uświadomienie
uczestnikom istnienia tych współzależności i wskazanie naszego miejsce w globalnej wiosce.
Pytamy uczestników, jaki mają wpływ na to, co dzieje się w globalnej sieci powiązań

4. Co nas łączy – podobieństwa osób żyjących w krajach globalnego Południa i globalnej Północy.

Uczestnicy pracują w 3-osobowych grupach. Każdy otrzymuje historię Hari’ego (Materiał dodatkowy „Historia Hariego”)

Uczestnicy na flipcharcie odrysowują swoją sylwetkę lub sami rysują kontury, na których
później z dwóch stron analogicznie zapisują odpowiedzi na pytania:
- Jakie są Twoje marzenia? / Jakie są marzenia osoby ze zdjęcia?
- Czy jest coś, co chciałbyś/chciałabyś? Zmienić w swoim otoczeniu? / Czy jest coś, co
osoba ze zdjęcia chciałaby zmienić w swoim otoczeniu?
- Co jest dla Ciebie ważne w życiu? / Co jest ważne w życiu dla osoby ze zdjęcia?
- Czym zajmujesz się na co dzień? / Czym na co dzień zajmuje się osoba ze zdjęcia?
- O jakiej przyszłości marzysz? / O jakiej przyszłości marzy osoba ze zdjęcia?
Omówienie: Co nas łączy? W jaki sposób jesteśmy do siebie podobni?

5. Zakończenie
Refleksje uczestników. Trener prosi o dokończenie zdania: Edukacja globalna to dla
mnie…