Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla odpowiedniego scenariusza. zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla odpowiedniego więcej
Podane definicje muszą zostać dodatkowo omówione i w plastyczny sposób, z wykorzystaniem analogii bliskich dzieciom i młodzieży, wyjaśnione.
Internet – „Internet to sieć komputerowa. W dosłownym tłumaczeniu międzysieć, z ang. inter – między i net – sieć. Ma zasięg globalny, łączy sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone. Jest uniwersalnym, ogólnoświatowym systemem wymiany informacji i komunikowania się. Jest także złożonym zbiorem ogromnej ilości zasobów. Internet został uznany za przełomowe zjawisko w komunikacji społecznej” .
Portal internetowy – „rodzaj serwisu informacyjnego w Internecie; zawiera zwykle wyszukiwarkę, dział najnowszych wiadomości, hiperodnośniki do wielu różnych stron WWW (posegregowane tematycznie), czat i in.; np. Wirtualna Polska, Onet” .
Strona WWW – „dokument hipertekstowy (hipertekst) wyświetlany za pomocą przeglądarki WWW; może zawierać tekst, pliki graficzne, dźwiękowe i in.; zbiór powiązanych tematycznie i umieszczonych na jednym serwerze stron WWW często nazywa się witryną bądź serwisem internetowym” .
Wyszukiwarka – „witryna WWW umożliwiająca wyszukiwanie stron WWW zawierających podane słowa kluczowe . „Pogram komputerowy albo strona internetowa ułatwiająca odnalezienie w sieci internetowej określonych i pożądanych informacji pod warunkiem, że informacje te są w niej zawarte. Jej zadaniem jest przeszukiwanie Internetu i analizowanie stron, które odpowiadają poleceniu użytkownika .
Strategia wyszukiwawcza – „to określony sposób działania przyjęty przez czytelnika w celu dotarcia do poszukiwanej informacji” .
Edukacja globalna – część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.
Przez współzależności rozumiemy wzajemne powiązania i przenikanie systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych.
Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można m.in.: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawę jakości życia w krajach Globalnego Południa, ochronę praw człowieka, zapewnienie zrównoważonego rozwoju, budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa.
Szczególnie istotne w edukacji globalnej jest: tłumaczenie