„Afganistan – Polska”. Praktyczna realizacja celów edukacji wielo- i międzykulturowej. Część druga
Opis:
Załączniki nr 1 i nr 2 - teksty "Traktat przyjaźni" oraz "Babcia Józia i Traktat Przyjaźni". Materiały dodatkowe do scenariusza zajęć dla uczniów szkoły podstawowej.
Autor/Autorka (autorzy/autorki):
Regina Dominika Pazdur, Justyna Julia Woźniak; Uzupełnienia: Zofia Cofałka
Wydawca:
Chrześcijańska Służba Charytatywna
Odniesienie do podstawy programowej: Jak dla właściwego scenariusza zwiń
Odniesienie do podstawy programowej:Jak dla właściwego więcej
Załącznik nr 1
Fragmenty Traktatu Przyjaźni pochodzą ze strony internetowej Ambasady Islamskiej Republiki Afganistanu w Warszawie
1
TRAKTAT PRZYJAŹNI
Pomiędzy Najjaśniejszą Rzeczypospolitą Polską a Królestwem Afganistańskim Podpisany w Angorze dnia 3 listopada 1927 r.
Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej z jednej strony i Jego Królewska Mość Król Afganistanu z drugiej (…) zgodzili się na zawarcie Traktatu Przyjaźni.
Artykuł I Niezmącony pokój i wieczysta przyjaźń trwać będą między Najjaśniejszą Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Afganistańskim oraz pomiędzy obywatelami obydwóch Państw.
Załącznik nr 2
2
Babcia Józia ma już 91 lat. Często odwiedzają ją wnuki i wnuczki, bo lubią, gdy opowiada im bajki i historie ze swojego życia. Gdy babcia Józia była tak mała, jak jej wnuki, zdarzyła się pewna historia. Prezydent Polski i jego pełnomocnik spotkał się z Królem Afganistanu i jego pełnomocnikiem. Wiedzieli, że przyjaźń i pomaganie sobie nawzajem jest bardzo ważne. Prezydent i król podali sobie ręce i postanowili, że pomiędzy Polską i Afganistanem będzie panować wieczny pokój i zgoda. A Polacy i Afgańczycy na zawsze będą swoimi przyjaciółmi.
1: Ambasada Islamskiej Republiki w Warszawie. Traktat Przyjaźni. Online. Dostęp 4 listopada 2013. http://www.afghanembassy.com.pl/afganistan/relacje-z-polska/stosunki- polsko-afganskie.
2: Aut. załącznika: J. Woźniak